Niskokaloryczne Diety Termo-Ketogeniczne Islaverde®

Niskokaloryczne Diety Termo-Ketogeniczne Islaverde® o kaloryczności od 600 do 900 kcal/dzień najskuteczniej redukują tkankę tłuszczową. Trwają one od 5 do 10 dni i są łatwe do przeprowadzenia, ponieważ od momentu wejścia organizmu w stan ketozy (od 2.-3. dnia diety) zanika uczucie głodu. W ramach diety oferujemy kompletne wyżywienie na cały czas jej trwania w postaci saszetek z proszkami do zmieszania z wodą i saszetek z Keto Pastą do bezpośredniego spożycia. Niezbędne uzupełnienie menu stanowią woda i jogurt naturalny, a także zielona herbata oraz herbaty owocowe i ziołowe, których picie przeciwdziała odwodnieniu organizmu i spełnia jednocześnie bardzo istotną funkcje alkalizującą.

Wszystkie diety zostały skomponowane wyłącznie z naturalnych, zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, ziaren kakaowca i zielonej kawy, liofilizowanych owoców aronii i czarnego bzu, owoców dzikiej róży (z pestkami), imbiru, kurkumy, cynamonu, kolendry, kminu i pieprzu. Pozostałe składniki mieszanek proszków i past to koncentrat protein serwatkowych WPC-80 i tłoczony na zimno olej lniany. Wszystkie składniki diety (poza olejem) charakteryzują się silnym efektem termogenicznym SDA (Specific Dynamic Action). Udział węglowodanów w tych składnikach jest stosunkowo niewielki, dlatego mogą one zostać wykorzystane w dietach ketogenicznych LCHF (ang.: Low-Carb High-Fat). Połączenie ketogeniki z termogeniką przynosi nadspodziewanie korzystne rezultaty w postaci szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej i jedynie minimalnej utraty beztłuszczowej masy ciała FFM (ang.: Fat-Free Mass) – czyli tkanki mięśniowej. W zależności od wybranego wariantu diety następuje utrata masy ciała od 4 do 9 kg.

Diety dostępne są w 4 wersjach: FAST (kup tutaj) – to 5-dniowa dieta dla osób nieaktywnych fizycznie i mających niewielką lub średnią nadwagę; RAPID (kup tutaj) – to 10-dniowa dieta dla osób nieaktywnych fizycznie o średniej lub większej nadwadze; dieta FINE (kup tutaj) –o kaloryczności podwyższonej do 900 kcal, przeznaczona jest dla osób z niewielką nadwagą, ćwiczących mało wysiłkowo 20-30 min dziennie. 10-dniowa dieta SMART (kup tutaj), w której podczas pierwszych 3 dni przechodzi się w stan ketozy, a przez kolejne 7 dni stosuje się program FINE, przeznaczona jest dla osób ze średnią i większą nadwagą, wspomagających dietę mało wysiłkowymi ćwiczeniami. W Dietach Termo-Ketogenicznych Islaverde® nie zastosowane zostały żadne dodatki chemiczne.

Nazwa diety

FAST

RAPID

FINE

SMART

Czas trwania diety

5 dni

10 dni

7 dni

10 dni

Dzienna kaloryczność

600 kcal

600 kcal

900 kcal

dni 1-3:

600 kcal,

dni 4-10:

900 kcal

Utrata masy ciała

3-5 kg

6-8 kg

4-6 kg

6-9 kg

Skład

30 saszetek z mieszankami do przyrządzania napojów zastępujących posiłki

60 saszetek z mieszankami do przyrządzania napojów zastępujących posiłki

- 42 saszetek z mieszankami do przyrządzania napojów zastępujących posiłki

- 7 saszetek z Keto Pastą

- 60 saszetek z mieszankami do przyrządzania napojów zastępujących posiłki

- 7 saszetek z Keto Pastą

Waga netto

470 g

940 g

1005 g

1290 g

Uwaga: podane w tabeli zakresy utraty wagi są jedynie orientacyjne i odnoszą się do osób z nadwagą (BMI > 27-28). Osoby  o niskim BMI osiągną rezultaty niższe o 20-30%, aczkolwiek okażą się one i tak lepsze, niż w przypadku wszystkich innych kuracji opartych na  naturalnych składnikach.

Mieszankę o smaku kakaowca i Kawę Kuloodporną należy rozprowadzić w szklance gorącej wody, a mieszankę o smaku aronii w wodzie letniej.  Z Mieszanki Termogenicznej i  200 g jogurtu naturalnego przyrządza się napój termo-ketogeniczny o intensywnym smaku imbiru i kurkumy, będący najsilniejszym termogenikiem. 

Keto Paste najlepiej spożyć bezpośrednio z saszetki. Wszystkie pasty dzięki pikantnym dodatkom mają, oprócz działania termogenicznego, działanie przeciwutleniające i dzięki temu przeciwstarzeniowe oraz chroniące przed powstawaniem zmian nowotworowych. Dostępne smaki to: owocowy z dziką różą, owocowy z czarnym bzem, ziołowy z kminem, kolendrą i czarnym pieprzem oraz słodko-ostry z imbirem i cynamonem cejlońskim.

Wartość odżywcza podstawowych diet termo-ketogenicznych Islaverde®

 

FAST / RAPID

FINE

SMART

     

Pierwsze 3 dni

Kolejne 7 dni

Energia

2566 kJ/613 kcal

3914 kJ/935 kcal

2566 kJ/613 kcal

3914 kJ/935 kcal

Tłuszcz

41 g (37%)

70 g (44%)

41 g (37%)

70 g (44%)

w tym nasycone

27 g

50 g

27 g

50 g

Węglowodany

31 g (28%)

40 g (25%)

31 g (28%)

40 g (25%)

Błonnik

16 g

20 g

16 g

20 g

Białko

38 g (35%)

50 g (31%)

38 g (35%)

50 g (31%)

Sól

0 g

0 g

0 g

0 g


Niskokaloryczna Dieta Termo-Ketogeniczna

Zaledwie kilkanaście lat temu, po przeprowadzeniu na dużych grupach kobiet i mężczyzn porównania efektów odchudzających różnego typu diet o tej samej kaloryczności, świat nauki zarekomendował stosowanie niskokalorycznej diety ketogenicznej jako najbardziej skutecznej metody leczenia otyłości. Dieta ta, w wersji VLCKD (ang.: Very Low-Calorie Ketogenic Diet), szybko zdobyła sobie uznanie osób z nadwagą, jak również sportowców. Będąc w stanie ketozy, w ciągu 10 dni można schudnąć nawet 6-8 kg. Badania naukowe potwierdziły, że współdziałanie w pożywieniu tłuszczów MCT z proteinami serwatkowymi przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej przy minimalnej utracie tkanki mięśniowej, mierzonej jako tzw. beztłuszczowa masa ciała FFM (ang.: Fat-Free Mass). To dlatego dieta VLCKD o dziennej kaloryczności ok. 500 kcal zapewnia lepsze efekty odchudzające niż głodówka. Świadczy też o tym wiele pozytywnych opinii otrzymanych przez nas od osób, które z powodzeniem zastosowały nasze bardzo niskokaloryczne diety ketogeniczne Islaverde®.

W ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie pożywieniem o wysokim efekcie termogenicznym; jego spożywanie powoduje zwiększenie wydatku energetycznego organizmu, jaki jest potrzebny do trawienia pokarmów i podnoszenia temperatury ciała. Spośród wielu produktów spożywczych o silnym działaniu termogenicznym można wybrać te o niskiej zawartości węglowodanów i zastosować je w diecie ketogenicznej. Takie połączenie składników nie spowoduje wyjścia ze stanu ketozy, a nowa dieta LCTKD – Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet – okaże się jeszcze bardziej skuteczna niż bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna.

Zjawisko to da się łatwo wytłumaczyć, rozpisując całodobowy wydatek energetyczny organizmu ludzkiego, na który składają się:

 1. Podstawowa przemiana materii niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych organizmu
 2. Wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną 
 3. Termogeneza odpowiedzialna za zmiany temperatury ciała

Podczas przeprowadzania każdej diety odchudzającej powinno się dążyć do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego wszystkich tych trzech czynników, ograniczając jednocześnie kaloryczność pożywienia tak, aby doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego.

Można tego dokonać w następujący sposób:

 1. Zwiększenie zapotrzebowania energetycznego dla podstawowej przemiany materii jest najtrudniejsze, ponieważ przy ograniczaniu kaloryczności pożywienia organizm samoczynnie spowalnia tempo metabolizmu, w celu zabezpieczenia sobie na jak najdłuższy okres czasu rezerw energetycznych zawartych w tkance tłuszczowej. Analogicznie postępujemy w życiu: gdy nie jesteśmy pewni swej przyszłości, kontrolujemy nasze wydatki i staramy się oszczędzać. Organizm możemy jednak z powodzeniem „oszukać”, dostarczając mu większą ilość tłuszczów, i to nawet w dietach niskokalorycznych. Już sam fakt otrzymywania przez organizm trójglicerydów – podstawowej rezerwy energetycznej – znacząco przyspiesza metabolizm, co stanowi jeden z fenomenów diety ketogenicznej. Aktualnie nie ma lepszego sposobu na zwiększenie wydatku energetycznego podstawowej przemiany materii.
 2. Zwiększenie wysiłku fizycznego jest wprost proporcjonalne do zwiększenia wydatku energetycznego. Podczas stosowania diety ketogenicznej ćwiczenia pomagają w likwidacji zapasów glikogenu (łatwo dostępnych rezerw energetycznych tworzących się w wątrobie i komórkach organizmu), a gdy go brak – już od pierwszych minut ćwiczeń prowadzą one do bardzo szybkiej redukcji głębszych rezerw energetycznych – tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia bardzo wspomagają proces odchudzania, ale także bez nich efekty odchudzania mogą być zaskakująco dobre.
 3. Termogeneza poposiłkowa to zespół procesów fizjologicznych i metabolicznych, do których należą: trawienie, wchłanianie i transport składników pokarmowych oraz wytwarzanie ciepła i jego regulacja. W zależności od rodzaju składników posiłku, znacząco można wpływać na tempo trawienia oraz na niewielkie podwyższenie temperatury ciała. Większe wytwarzanie ciepła to większe wydatkowanie energii przez organizm i szybsze sięganie do rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej.

Reasumując: najskuteczniej i najszybciej można się odchudzić, łącząc niskokaloryczną dietę ketogeniczną ze składnikami spożywczymi o silnym efekcie termogenicznym, zwiększającym tempo metabolizmu i podnoszącym nieco temperaturę ciała. Taki sposób odżywiania nazwaliśmy niskokaloryczną dietą termo-ketogeniczną LCTKD (Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet). Poniżej przedstawimy najbardziej przyspieszające spalanie tłuszczu tzw. naturalne termogeniki, które można zastosować w diecie ketogenicznej. Na bazie tych składników skomponowaliśmy pasty i mieszanki proszków do sporządzania zastępujących posiłki napojów o dziennej kaloryczności 600-900 kcal. Nasza nowa dieta termo-ketogeniczna oferowana jest pod marką Islaverde® i jest przeznaczona dla osób nie chcących komponować diety we własnym zakresie.

Najsilniejsze termogeniki stosowane w diecie ketogenicznej

Każdy produkt spożywczy powoduje określony efekt termogeniczny SDA (Specific Dynamic Action), dający się wyrazić w kilokaloriach, potrzebnych dodatkowo do jego całkowitego zmetabolizowania. Aby „spalić” 100 g węglowodanów, potrzebujemy średnio 30-50 kcal energii; w przypadku tłuszczów o długim łańcuchu węglowym potrzeba 20-25 kcal, a w przypadku białka aż 100-120 kcal. Podane wartości są orientacyjne. Większość produktów spożywczych zawiera w sobie różne proporcje węglowodanów, białka, tłuszczów oraz błonnika, ale na tej podstawie nie można obliczyć wartości SDA. Efekt ten może być potęgowany przez specyficzne oddziaływanie wybranych składników pożywienia na określone kanały energetyczne, zwane w chińskiej medycynie tradycyjnej (TCM) meridianami.

Przy charakterystyce termogeników używanych w diecie Islaverde® przyjęliśmy nietypową kolejność, kierując się kryterium zawartości tłuszczu, tj. ich przydatności do stosowania w diecie ketogenicznej.

 1. Miąższ kokosa – wysuszony i zmielony charakteryzuje się wspaniałym słodkim smakiem i pasuje niemalże do każdej potrawy. Zawiera on aż 65% tłuszczów, z czego 58% stanowi olej kokosowy, uważany za bardziej termogeniczny niż białko. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha węglowego, w tym tzw. tłuszcze MCT (Medium-Chain Triglycerides), które – w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów tłuszczów – jako jedyne metabolizowane są bezpośrednio w wątrobie. Spożycie oleju kokosowego powoduje natychmiastowy przypływ energii, podnosząc temperaturę ciała i bardzo efektywnie przyspieszając metabolizm. Obok protein serwatkowych miąższ kokosa jest nieocenionym termogenikiem, a dzięki wysokiej zawartości błonnika (16%) świetnie sprawdza się w dietach ketogenicznych. Miąższ kokosa charakteryzuje się wysoką kalorycznością (prawie 700 kcal/100 g), ale jest wyjątkowo sycący, szczególnie w mieszankach z proteinami. 
 2. Ziarno kakaowca zawiera ponad 50% tłuszczów, o –z czego 30% stanowią tropikalne tłuszcze nasycone – oraz 12% białka, 23% błonnika i zaledwie 6% węglowodanów. Kakaowiec ma największą z wszystkich roślin zawartość teobrominy i wraz z obecną w nim kofeiną  działa na układ krążenia, przyspiesza metabolizm oraz powoduje występowanie efektu termogenicznego. Nie należy przy tym mylić zmielonego ziarna kakaowca z kakao, które jest produktem pozbawionym tłuszczu i dlatego nie stosuje się go w dietach ketogenicznych.
 3. Zielona kawa, a zwłaszcza jej odmiana Robusta, zawiera do 30% tłuszczu oraz posiada najwyższą w świecie roślin zawartość kofeiny i kwasów chlorogenowych (CGA). Ziarna zielonej kawy są szczególnie twarde i tylko mielenie kriogenicznie zapewnia ich rozdrobnienie do postaci miałkiego proszku i dzięki temu spożycie jej w całości (zamiast zaparzania). Proszek z zielonej kawy zawiera aż 30% błonnika i – w połączeniu z kofeiną i kwasami chlorogenowymi – jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych termogeników i reduktorów tłuszczu, oddziałujących na układ krążenia i układ pokarmowy.

Pozostałe termogeniki nie zawierają wprawdzie znaczących ilości tłuszczów, jednakże ich obecność w diecie termo-ketogenicznej jest konieczna z uwagi na inicjowany przez nie bardzo silny efekt termogeniczny SDA.

 1. Pod względem najlepiej przyswajalnego białka nic nie dorówna proteinom serwatkowym WPC80. Aby zmetabolizować 100 g protein serwatkowych, potrzeba aż 140 kcal energii, co stanowi 1/3 całkowitej kaloryczności produktu. W menu diety udział protein może być bardzo wysoki tylko w niskokalorycznych dietach ketogenicznych, ponieważ w dietach o wyższej kaloryczności białko serwatkowe będzie w połowie przetwarzane do postaci węglowodanów. Proteiny wywołują jeden z najsilniejszych efektów termogenicznych.
 2. Jogurt naturalny to jeden z najlepszych produktów dietetycznych ze względu na obecne w nim żywe mikroorganizmy – kultury bakterii – wspomagające trawienie i poprawiające przyswajalność obecnych w pożywieniu pozostałych składników odżywczych. Jogurt jest niezbędnym składnikiem diety termo-ketogenicznej, pomimo jego stosunkowo wysokiej zawartości węglowodanów. Jego efekt termogeniczny jest  potęgowany dzięki obecności zawartego w nim białka oraz szczepów bakterii Lactobacillus.

Ostatnią, aczkolwiek bardzo ważną grupę termogeników stanowią przyprawy, działają one bowiem bardzo silnie na różne ośrodki meridianowe organizmu i bez nich nie udałoby się  skomponować efektywnej diety termo-ketogenicznej. Poniższe termogeniki są także jednymi z najsilniejszych antyoksydantów, co czyni nasze diety jeszcze bardziej uniwersalnymi.

 1. Imbir, zawierający m. in. kapsaicynę, należy do najważniejszych termogeników działających na żołądek oraz na śledzionę. Imbir szybko podwyższa temperaturę ciała, przyspiesza metabolizm tłuszczów i białka oraz dodatkowo przyczynia się do utleniania tłuszczów. Z tego powodu jest on uważany za jeden z najsilniejszych reduktorów trójglicerydów.
 2. Kurkuma o smaku charakterystycznym dla potraw kuchni indyjskiej, spełnia bardzo istotną rolę w procesach metabolicznych: wspomaga spalanie tłuszczu i obniża poziom cholesterolu, poprzez przetwarzanie go w wątrobie do postaci żółci. Zawarta w kurkumie substancja czynna – kurkumina – pomaga leczyć choroby związane z otyłością, takie jak przewlekła insulinooporność, hiperglikemia i hiperlipidemia. Według tradycyjnej medycyny chińskiej kurkuma rozgrzewa kościec i jest bardzo ważnym termogenikiem.
 3. Cynamon pomaga w chudnięciu, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Z punktu widzenia diety ketogenicznej nie jest to tak istotne, jak to, że zawarte w cynamonie związki kumarynowe rozrzedzają krew i zwiększają jej przepływ, co stanowi bezpośrednią przyczynę wzrostu temperatury ciała oraz przyspieszenia procesów metabolicznych. W tradycyjnej medycynie chińskiej uważa się, że cynamon działa na płuca i ich meridiany.
 4. Czarny pieprz zawiera piperynę – związek wspomagający rozpad niektórych komórek tłuszczowych oraz generujący efekt termogeniczny.
 5. Kmin rzymski pomaga w redukcji masy ciała poprzez działanie zawartych w nim przeciwutleniaczy i fitosteroli. Te ostatnie posiadają strukturę chemiczną podobną do cholesterolu i mają właściwości spowalniające wchłanianie „złego” cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Podobnie jak inne przyprawy ziołowe, kmin rzymski wpływa także na podwyższenie temperatury ciała.
 6. Kolendra posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i oczyszczające z metali ciężkich. W połączeniu z olejem lnianym, stosowanym przez nas w Keto Paście, kolendra stanowi doskonały naturalny środek na bolące stawy.

W internetowych materiałach poświęconych naturalnym termogenikom wymienia się przeszło 50 produktów, w tym ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce szczególnie bogate w witaminę C, zielone warzywa, mięso, nabiał, ryby i owoce morza. Podczas komponowania diety musieliśmy niektóre z nich wykluczyć, ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów, bądź jako nie nadające się do przyrządzania mieszanek typu „instant”. Te same źródła podają, że przy zrównoważonym menu około 10% kaloryczności wydatkowane jest na potrzeby termogenezy. W przypadku specjalnie dobranych składników dających najwyższy efekt termogeniczny można w przybliżeniu założyć,  że wartość ta wzrasta do 20-25%. W przypadku niskokalorycznej diety termo-ketogenicznej o kaloryczności 900 kcal/dzień 22,5% stanowi 200 kcal, które zjadamy, ale je w tym samym czasie spalamy w ramach efektu termogenicznego i skutecznie dostarczamy 700 kcal dziennie. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu wynosi 2700 kcal, to pozostałe 2000 kcal dziennego deficytu energetycznego pokrywamy rozpadem własnej tkanki tłuszczowej. Przy pomocy ćwiczeń możemy podnieść powstały deficyt o dalsze 500 kcal.

Najkrótszy Kurs Dietetyki

1. Dlaczego większość diet jest nieskuteczna?

Każde pożywienie ma określoną energię, wyrażoną w kJ i kcal. I nawet gdy się nie ruszamy, to dla utrzymania ciepłoty ciała i podtrzymania czynności biologicznych organizmu potrzebujemy energii, którą pozyskujemy z pożywienia. Jeżeli całkowita energia dostarczana w różnych posiłkach jest większa od spożytkowanej na pracę fizyczną, a także ćwiczenia, to w wyniku przyrostu tkanki tłuszczowej zaczynamy przybierać na wadze. Efekt ten może być zróżnicowany, w zależności od indywidualnych procesów metabolicznych, tj. zdolności organizmu do spalania energii, a potocznie mówiąc – od szybkości, z jaką pozbywamy się kalorii, a także od rodzaju przyjmowanego pożywienia.

Podczas spożywania tłuszczów organizm zazwyczaj rezygnuje z tworzenia rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Natomiast podczas przeprowadzania diety niskotłuszczowej spożywane węglowodany są przez organizm w pierwszej kolejności przekształcane – poprzez tworzenie glukozy – w tkankę tłuszczową. Nawet w dietach niskokalorycznych organizm jest w stanie odbudowywać rezerwy tłuszczowe poprzez znaczące spowolnienie przemiany materii. Znajomość tego procesu pozwala zrozumieć, dlaczego wielomiesięczne ograniczanie ilości przyjmowanego pożywienia oraz tłuszczów kończy się zwykle niepowodzeniem. Niestety, większość uznanych diet nie bierze pod uwagę reakcji obronnych zachodzących w organizmie i zaleca jedynie ograniczanie kaloryczności przyjmowanego pożywienia. Tymczasem nadmierne spowolnienie metabolizmu powoduje zwiększenie apetytu, a po zakończeniu diety – pojawienie się nieszczęsnego efektu jo-jo.

Metabolizm można poprawić, zwiększając ilość spożywanych tłuszczów i podejmując intensywny wysiłek fizyczny. Z reguły wymaga to zmiany nawyków żywieniowych, a także sposobu spędzania  wolnego casu.

2. Jak można poprawić swój metabolizm

Ludzie żyjący w krajach wysoko rozwiniętych większość swej energii (60-70%) czerpią z węglowodanów. To głównie one są odpowiedzialne za skoki poziomu cukru we krwi oraz za tworzenie się w wątrobie i komórkach łatwo dostępnych rezerw energetycznych, zwanych glikogenem, oraz głębszych rezerw – poprzez przyrost tkanki tłuszczowej. Podczas stosowania większości diet odchudzających organizm zaczyna oszczędnie gospodarować rezerwami glikogenu; powoduje to spowolnienie metabolizmu, a proces spalania tkanki tłuszczowej w celu zbilansowania wydatkowanej energii w większości przypadków nie jest satysfakcjonujący.

Sytuację, w której organizm zaczyna pobierać więcej energii z ciał ketonowych, uzyskiwanych podczas redukcji tkanki tłuszczowej, niż wykorzystując energię otrzymywaną z pożywienia i rezerw cukrowych, medycyna nazywa metabolicznym stanem ketozy. Większość popularnych diet nigdy nie doprowadza do stanu ketozy, tj. do całkowitej zmiany metabolizmu człowieka, niezbędnej do szybkiej utraty masy ciała. Stan ketozy można najszybciej uzyskać w czasie do 2 dni od rozpoczęcia stosowania diety LCKD (ang.: Low-Calorie Ketogenic Diet), w której dopuszcza się stosowanie jedynie śladowych ilości węglowodanów. Niskokaloryczna dieta ketogeniczna uznawana jest przez naukę za być może najefektywniejszą dietę dla osób otyłych oraz osób z dużą nadwagą. Jest ona także coraz częściej stosowana przez osoby ćwiczące, w celu uzyskania szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Za najbardziej skuteczne uznaje się ćwiczenia typu cardio, wykonywane przez 30 minut, przy pulsie od 90 do 110 (w zależności od stanu wytrenowania organizmu). 

3. Co trzeba wiedzieć o Diecie Ketogenicznej VLCKD

Diety bardzo niskokaloryczne to wszystkie diety, w których dzienna wartość energetyczna pożywienia nie przekracza 800 kcal, a jeśli dodatkowo ogranicza się w nich ilość węglowodanów do maksimum 40 g dziennie, wtedy można mówić o bardzo niskokalorycznej diecie ketogenicznej VLCKD (ang.: Very Low-Calorie Ketogenic Diet). Diety ketogeniczne dzieli się na suplementowane tylko proteinami – do nich należy tzw. Dieta Tubowa o ekstremalnie niskiej kaloryczności 200 kcal – i na diety o kaloryczności 500-800 kcal/dzień , w których proteiny wzbogaca się o tłuszcze o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT). W ostatnich latach obydwie odmiany diety ketogenicznej zostały gruntownie zweryfikowane przez świat nauki i okazało się, że – paradoksalnie – dieta o wyższej kaloryczności, oferowana także przez nas jako Dieta Ketogeniczna 800 kcal LCKD (ang.: Low-Calorie Ketognic Diet), jest zdecydowanie skuteczniejsza, ponieważ głównie redukuje tkankę tłuszczową, a oszczędza tkankę mięśniową. Najlepsze efekty odchudzające gwarantuje wprowadzona przez nas odmiana diety LCKD, która oprócz ketogeniki korzysta z efektów termogenicznych. Stosując 10-dniową dietę LCTKD (Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet) można schudnąć nawet do 8 kg.

Przy wyeliminowaniu z pożywienia węglowodanów, niezbędną „szybką energię” można pozyskać tylko z niektórych tłuszczów. Najczęściej spożywane długołańcuchowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – tzw. tłuszcze LCT (ang.: Long-Chain Triglycerides) o długim łańcuchu węglowym –  są znacznie dłużej trawione niż proteiny i dlatego nie mogą one zastąpić szybko przyswajalnych węglowodanów wspomagających regenerację białka. Na szczęście w przyrodzie występują jadalne nasycone tłuszcze roślinne o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT (ang.: Medium-Chain Triglycerides), które są metabolizowane bezpośrednio w wątrobie (bez udziału żółci), i równie szybko jak węglowodany dostarczają energię niezbędną do trawienia i odbudowy białka w organizmie. Najwięcej nasyconych roślinnych kwasów tłuszczowych występuje w miąższu kokosa i ziarnie kakaowca; w naszym procesie technologicznym są one mielone kriogenicznie w temp. -60°C, a następnie mieszane z koncentratem protein serwatkowych tak, aby dzienna kaloryczność mieszanki wynosiła 500-1200 kcal, tj. aby możliwe było odtworzenie spalanego białka. Dzięki temu cały niedobór energetyczny organizmu będzie pochodził – od momentu przejścia organizmu w stan ketozy – ze spalania tkanki tłuszczowej i im dłużej organizm bedzie pozostawał w stanie ketozy, tym większa nastąpi utrata wagi na skutek spalania zapasów tłuszczu nagromadzonego w organizmie.

Do Pasty Oleolux, poza tłuszczami MCT, dodaliśmy olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3. Spożycie pasty przed rozpoczęciem ćwiczeń pozwoli na dłuższy dopływ energii, niż miałoby to miejsce po spożyciu mieszanek roślinnych znajdujących się w saszetkach.

4. Jaki program przyjąć po zakończeniu stosowania Diety Ketogenicznej Islaverde®

Wśród kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli niskokaloryczne diety ketogeniczne, niewiele jest osób kontynuujących ketogeniczne zasady żywienia, lecz o wyższej kaloryczności. Wynika to głównie z uciążliwości przyrządzania dań menu ketogenicznego.

Tym nielicznym, którzy zdecydowali się pozostać w stanie ketozy, dedykujemy nasze gotowe Posiłki Ketogeniczne. Posiłek Ketogeniczny składa się z porcji wysokotłuszczowej Pasty Oleolux i Kawy Kuloodpornej i można go spożyć nawet 2-3 razy dziennie.

Większość osób z reguły powraca do spożywania węglowodanów, a więc do poprzednich nawyków żywieniowych. Zanim to jednak nastąpi, zachęcamy do zapoznania się z tabelami indeksów glikemicznych produktów spożywczych. Aby zrzucone kilogramy niebawem nie powróciły, warto zrezygnować z żywności o indeksie glikemicznym większym od 60. Będzie to niestety oznaczało pożegnanie z większością słodyczy, białym pieczywem i innymi wyrobami na bazie mąki lub o dużej zawartości skrobi.

Jeśli to się do końca nie uda, to polecamy Państwu specjalnie w tym celu przygotowane mieszanki do przyrządzania koktajli owocowych na bazie jogurtu naturalnego. Koktajlete  będą blokowały przenikanie cukru do krwiobiegu. Będą one wykazywały także silne działanie termogeniczne, które zmusi organizm do zwiększenia wydatkowania energii na proces trawienia oraz utrzymania ciepłoty ciała. Codzienne spożywanie blokerów cukru w koktajlach z ulubionymi owocami, bądź też szejków termogeniczych efektywnie wspomoże kontrolę masy ciała. Kawa Kuloodporna, którą oferujemy w 210 g opakowaniach, również wykazuje silne działanie termogeniczne. Warto pić ją codziennie. Inaczej należy postępować z Zieloną Kawą Islaverde®, zmieloną kriogenicznie do postaci pudru. Choć wszyscy ją zaparzają, my zalecamy dodawać ją do koktajli owocowych. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny i kwasów chlorogenowych (CGA) jest ona jednym z najskuteczniejszych termogeników i spowalniaczy wchłaniania się cukru do krwiobiegu.

 1. Naturalne blokery cukru to mieszanka składająca się ze zmielonych kriogenicznie składników roślinnych: miąższu kokosa, ziaren zielonej kawy, łusek kakaowca i otrąb owsianych oraz dodatkiem  protein serwatkowych WPC80 i cukru kokosowego. Mieszanka ta bogata jest w składniki termogeniczne oraz błonnik. Zawartość saszetki (25g) należy zmieszać (najlepiej w blenderze) z 200g jogurtu naturalnego i 200g mrożonych lub świeżych owoców. Mogą to być banany, truskawki, maliny, ananas lub kiwi. Można także wykorzystać sproszkowane liofilizowane owoce (my oferujemy aronię, czarny bez i dziką różę - kup tutaj). Tak przyrządzony koktajl należy spożyć dwukrotnie, w pierwszej polowie dnia: rano i przed obiadem. Skutecznie obniży to apetyt oraz zniweluje skoki poziomu cukru we krwi.
 2. Mieszanki termogeniczne składają się ze zmielonych kriogenicznie: miąższu kokosa, ziaren zielonej kawy, korzenia imbiru oraz łusek kakaowca, z dodatkiem stewii oraz z kurkumy lub aronii, czarnego bzu i dzikiej róży. Składniki mieszanek mają wysoki efekt termogeniczny i wysoką zawartość błonnika. Zawartość saszetki (12 g) należy zmieszać z 190g jogurtu naturalnego i dwa tak przygotowane szejki wypijać rano i przed obiadem.

Wartości odżywcze (100 g)

Mieszanka

Termogeniczna

Naturalne

blokery cukru

Kawa

Kuloodporna

Zielona

kawa

Energia

1637 kJ/391 kcal

1833 kJ/438 kcal

1905 kJ/455 kcal

1264 kJ/302 kcal

Tłuszcz

23 g

23 g

33 g

18 g

Węglowodany

37 g

33 g

19 g

41 g

Błonnik

18 g

20 g

22 g

30 g

Białko

9 g

23 g

23 g

10 g

Regularne spożywanie w/w napojów powinno skutecznie ochronić przed efektem „jo-jo”.

5. Cykliczność stosowania diet Islaverde®

Krótkie, niskokaloryczne diety ketogeniczne mogą być stosowane cyklicznie, nawet 4 do 5 razy w roku. Cykliczne stosowanie diet ketogenicznych spełnia  –  oprócz redukcji masy ciała i utrzymywania pożądanej wagi  –  jednocześnie bardzo ważne funkcje terapeutyczne:  oczyszcza  organizm z toksyn,  reguluje  gospodarkę tłuszczową (m. in. wysoki poziom cholesterolu LDL) i hormonalną (przeciwdziała zjawisku insulino-oporności) organizmu, wpływając  bardzo korzystnie na  układ krążenia (ciśnienie krwi), a także  działając przeciwstarzeniowo i  zapobiegając powstawaniu zmian nowotworowych. Z reguły po kilkudniowej diecie nie występuje efekt „jo-jo”, zwiększa się jedynie ilość wody w organizmie podczas odbudowy zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach (glikogen ma postać roztworu wodnego o masie ok. 2 kg).

Brak efektu „jo-jo” przyczynia się do większej dbałości o dietetyczność pożywienia. Niestety, wiele osób po upływie kilku lub kilkunastu tygodni powraca do poprzednich nawyków żywieniowych i ponownie przybiera na wadze. Zanim jednak osiągnie się wagę sprzed diety, warto znów zastosowanie jedną z diet Islaverde®.  Znajomość reakcji  organizmu, zdobyta podczas przeprowadzania poprzedniej kuracji, znacznie ułatwia jej ponowne przeprowadzenie, nawet po upływie okresu 2-3 miesięcy. Stosując diety tradycyjne, z reguły potrzebujemy więcej niż rok czasu na to, aby zdecydować się na powtórzenie diety.

Poniżej przedstawiamy – w formie graficznej i tabelarycznej – porównanie diet o obniżonej kaloryczności oraz Cyklicznych Diet Ketogenicznych Islaverde®.

Własności diet

Popularne

diety tradycyjne

Cykliczne niskokaloryczne

diety ketogeniczne

1. Dzienna kaloryczność

800-1600 kcal

500-1200 kcal

2. Składniki

makroskładniki w różnych proporcjach

tłuszcz 40%, białko 40%, węglowodany 20%

3. Czas trwania

większość diet planowana jest na wiele tygodni lub nawet miesięcy

5-10 dni (sporadycznie do 12 dni)

4. Utrata wagi

dzienna jest niska i wymaga większej motywacji do kontynuacji diety

0,5-1 kg dziennie; tak duża utrata wagi często motywuje do wydłużenia diety do 10, a nawet 12 dni

5. Reakcje na dietę

z reguły występują skoki poziomu cukru we krwi będące przyczyną uczucia łaknienia i zwiększonego głodu

poziom insuliny obniża się do minimum, szybka energia dostarczona z tłuszczów MCT, a następnie z protein, przynosi uczucie sytości; po wejściu w stan ketozy głód zanika

6. Reakcje po zakończeniu diety

po kilku tygodniach diety narasta łaknienie i osłabia się wola jej ukończenia; należy spodziewać się wystąpienia efektu „jo-jo”, który zniechęca i powoduje szybki powrót do poprzednich, złych nawyków żywieniowych

uczucie głodu szybko zanika, co czyni diety bardziej przyjaznymi i łatwiejszymi do ukończenia; ponadto brak efektu „jo-jo” motywuje do jak najdłuższego utrzymania osiągniętej wagi; pozytywne efekty tych diet zachęcają do dodatkowej edukacji nt. żywienia i zmieniają nawyki żywieniowe

7. Metabolizm

przy obniżeniu kaloryczności pożywienia organizm, którego główną funkcją jest zapewnienie sobie przetrwania, spowalnia metabolizm i za wszelką cenę stara się zachować lub nawet odtwarzać swoją rezerwę energetyczną w postaci tkanki tłuszczowej, co znacząco obniża efektywność odchudzania

organizm można „oszukać” wysoką zawartością tłuszczów w pożywieniu, będących gwarantem odbudowy rezerw energii; pozwala to na niezwykły w tych warunkach szybki rozkład własnej tkanki tłuszczowej w celu pokrycia niedoborów energetycznych, a tym samym przyśpieszenie procesów metabolicznych

8. Ocena

ze względu na czas trwania wymagają one większych wyrzeczeń i dlatego nie są chętnie powtarzane, bądź też poszukuje się ich zamienników

dzięki łatwości ich ukończenia diety te są chętnie powtarzane, a poznanie własnych reakcji ułatwia podjęcie decyzji o ponownym ich zastosowaniu

9. Dodatkowe korzyści

wspomaganie ćwiczenia silnej woli

oczyszczają organizm z toksyn, stabilizują gospodarkę hormonalną, ograniczają ilość reaktywnych form tlenu, przez co uznawane są za antyrakowe

10. Wyniki w cyklu 4-mies. patrz wykres

średnia utrata wagi: od 0 do 2 kg.

średnia utrata wagi (z jednym powtórzeniem): 3-4 kg

6. Kilka ważnych wskazówek na koniec

Podczas przeprowadzania diety – poza zalecanym właściwym nawadnianiem – warto wspomagać organizm naturalnymi środkami alkalizującymi, w celu zapobieżenia nadmiernemu zakwaszeniu organizmu. Ponadto należy zadbać o wypoczynek i właściwe dotlenienie organizmu, unikanie stresu i stosowanie technik relaksacyjnych, a także spokojny, głęboki sen w ilości 7-8 godzin na dobę. Po zakończeniu stosowania diety warto przez okres co najmniej 4 tygodni zasilić organizm dobrymi preparatami witaminowymi, mineralnymi oraz mikroelementami.