Niskokaloryczne Diety Termo-Ketogeniczne islaverde®

Niskokaloryczne Diety Termo-Ketogeniczne islaverde® o kaloryczności od 650 do 900 kcal/dzień najskuteczniej redukują tkankę tłuszczową. Trwają one od 5 do 12 dni i są łatwe do przeprowadzenia, ponieważ od momentu wejścia organizmu w stan ketozy (od 2-3 dnia diety) uczucie głodu staje się mniej odczuwalne. Diety zastępują kompletne wyżywienie na cały czas ich trwania, oferowane w saszetkach zawierających mieszanki proszków (20 g) do zmieszania z wodą oraz w saszetkach z deserem proteinowym (37 g) do zmieszania ze 100 g  jogurtu wegańskiego.

 

Niezbędne uzupełnienie menu stanowią woda i jogurt wegański, a także zielona herbata oraz herbaty owocowe i ziołowe, których picie przeciwdziała odwodnieniu organizmu i spełnia jednocześnie bardzo istotną funkcje alkalizującą.

af01.jpg

Wszystkie diety zostały skomponowane wyłącznie z naturalnych, zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, całych ziaren kakaowca, nasion konopi oraz liofilizowanych owoców aronii i czarnego bzu. Pozostałe składniki mieszanek do sporządzania napojów i deserów to koncentrat białka z zielonego groszku i tłoczony na zimno olej konopny. Wszystkie składniki diety (poza olejem) charakteryzują się silnym efektem termogenicznym SDA (ang.: Specific Dynamic Action). Udział węglowodanów w tych składnikach jest stosunkowo niewielki, dlatego mogą one zostać wykorzystane w dietach ketogenicznych LCHF (ang.: Low-Carb High-Fat). Połączenie ketogeniki z termogeniką przynosi nadspodziewanie korzystne rezultaty w postaci szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej i jedynie minimalnej utraty beztłuszczowej masy ciała, czyli tkanki mięśniowej. W zależności od wybranego wariantu diety, następuje utrata masy ciała od 4 do nawet 10 kg.

Wszystkie diety termo-ketogeniczne oferowane są w wersji wegańskiej bio, w 4 wersjach: FAST (kup tutaj) – to 5-dniowa dieta przeznaczona dla osób mało aktywnych fizycznie i o niewielkiej lub średniej nadwadze; RAPID (kup tutaj) – to 10-dniowa dieta dla osób mało aktywnych fizycznie i o średniej lub dużej nadwadze; 8-dniowa dieta FINE (kup tutaj) o dziennej kaloryczności 900 kcal, przeznaczona jest dla osób z niewielką nadwagą, ćwiczących mało wysiłkowo 20-30 min dziennie. 12-dniowa dieta SMART (kup tutaj) okaloryczności 900 kcal zalecana jest średnio aktywnym fizycznie osobom z dużą nadwagą i osobom otyłym. We wszystkich dietach podczas pierwszych 3 dni przechodzi się w stan ketozy i pozostaje się w nim do końca trwania diety. W Dietach Termo-Ketogenicznych islaverde® nie zastosowane zostały żadne dodatki chemiczne.

Dieta

FAST

RAPID

FINE

SMART

Czas trwania

5 dni

10 dni

8 dni

12 dni

Dzienna kaloryczność

650 kcal

650 kcal

900 kcal

900 kcal

Utrata masy ciała

4-5 kg

7-9 kg

6-7 kg

do 10 kg

Uwaga: podane w tabeli zakresy utraty wagi są jedynie orientacyjne i odnoszą się do osób z nadwagą (BMI > 27-28). Osoby  o niskim BMI osiągną rezultaty niższe o 20-30%, aczkolwiek okażą się one i tak lepsze, niż w przypadku wszystkich innych kuracji opartych na  naturalnych składnikach.

Mieszankę o smaku kakaowca należy rozprowadzić w szklance gorącej wody, natomiast mieszankę o smaku aronii w wodzie letniej (w temp. do 50°C).  Desery Proteinowe przygotowuje się, mieszając zawartość saszetki ze 100 g bio-jogurtu wegańskiego.

af02.jpgNiskokaloryczna Dieta Termo-Ketogeniczna

Zaledwie kilkanaście lat temu, po przeprowadzeniu na dużych grupach kobiet i mężczyzn porównania efektów odchudzających różnego typu diet o tej samej kaloryczności, świat nauki zarekomendował stosowanie niskokalorycznej diety ketogenicznej jako najbardziej skutecznej metody leczenia otyłości. Dieta ta, w wersji VLCKD (ang.: Very Low-Calorie Ketogenic Diet), szybko zdobyła sobie uznanie osób z nadwagą, jak również sportowców. Będąc w stanie ketozy, w ciągu 10 dni można schudnąć nawet 6-8 kg. Badania naukowe potwierdziły, że współdziałanie w pożywieniu tłuszczów MCT z proteinami serwatkowymi przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, przy minimalnej utracie tkanki mięśniowej, mierzonej jako tzw. beztłuszczowa masa ciała FFM (ang.: Fat-Free Mass). To dlatego dieta VLCKD o dziennej kaloryczności ok. 500 kcal zapewnia lepsze efekty odchudzające niż głodówka. Świadczy też o tym wiele pozytywnych opinii otrzymanych przez nas od osób, które z powodzeniem zastosowały nasze bardzo niskokaloryczne diety ketogeniczne islaverde®.

W ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie pożywieniem o wysokim efekcie termogenicznym; jego spożywanie powoduje zwiększenie wydatku energetycznego organizmu, jaki jest potrzebny do trawienia pokarmów i podnoszenia temperatury ciała. Spośród wielu produktów spożywczych o silnym działaniu termogenicznym można wybrać te o niskiej zawartości węglowodanów i zastosować je w diecie ketogenicznej. Takie połączenie składników nie spowoduje wyjścia ze stanu ketozy, a nowa dieta LCTKD (ang.: Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet) okaże się jeszcze bardziej skuteczna niż bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna.

Zjawisko to da się łatwo wytłumaczyć, rozpisując całodobowy wydatek energetyczny organizmu ludzkiego, na który składają się:

  1. Podstawowa przemiana materii niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych organizmu
  2. Wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną 
  3. Termogeneza odpowiedzialna za zmiany temperatury ciała

Podczas przeprowadzania każdej diety odchudzającej powinno się dążyć do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego wszystkich tych trzech czynników, ograniczając jednocześnie kaloryczność pożywienia tak, aby doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego.

Można tego dokonać w następujący sposób:

  1. Zwiększenie zapotrzebowania energetycznego dla podstawowej przemiany materii jest najtrudniejsze, ponieważ przy ograniczaniu kaloryczności pożywienia organizm samoczynnie spowalnia tempo metabolizmu, w celu zabezpieczenia sobie na jak najdłuższy okres czasu rezerw energetycznych zawartych w tkance tłuszczowej. Analogicznie postępujemy w życiu: gdy nie jesteśmy pewni swej przyszłości, kontrolujemy nasze wydatki i staramy się oszczędzać. Organizm możemy jednak z powodzeniem „oszukać”, dostarczając mu większą ilość tłuszczów, i to nawet w dietach niskokalorycznych. Już sam fakt otrzymywania przez organizm trójglicerydów – podstawowej rezerwy energetycznej – znacząco przyspiesza metabolizm, co stanowi jeden z fenomenów diety ketogenicznej. Aktualnie nie są znane lepsze metody  zwiększenia wydatku energetycznego podstawowej przemiany materii.
  2. Zwiększenie wysiłku fizycznego jest wprost proporcjonalne do zwiększenia wydatku energetycznego. Podczas stosowania diety ketogenicznej ćwiczenia pomagają w likwidacji zapasów glikogenu (łatwo dostępnych rezerw energetycznych tworzących się w wątrobie i komórkach organizmu), a gdy go brak – już od pierwszych minut ćwiczeń prowadzą one do bardzo szybkiej redukcji głębszych rezerw energetycznych – tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia bardzo wspomagają proces odchudzania, ale także bez nich efekty odchudzania mogą być zaskakująco dobre.
  3. Termogeneza poposiłkowa to zespół procesów fizjologicznych i metabolicznych, do których należą: trawienie, wchłanianie i transport składników pokarmowych oraz wytwarzanie ciepła i jego regulacja. W zależności od rodzaju składników posiłku, znacząco można wpływać na tempo trawienia oraz na niewielkie podwyższenie temperatury ciała. Większe wytwarzanie ciepła to większe wydatkowanie energii przez organizm i szybsze sięganie do rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej.

af03.png

Reasumując: najskuteczniej i najszybciej można się odchudzić, łącząc niskokaloryczną dietę ketogeniczną ze składnikami spożywczymi o silnym efekcie termogenicznym, zwiększającym tempo metabolizmu i podnoszącym nieco temperaturę ciała. Taki sposób odżywiania nazwaliśmy niskokaloryczną dietą termo-ketogeniczną LCTKD (Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet). Poniżej przedstawimy najbardziej przyspieszające spalanie tłuszczu tzw. naturalne termogeniki, które można zastosować w diecie ketogenicznej. Na bazie tych składników skomponowaliśmy  mieszanki proszków do sporządzania zastępujących posiłki napojów i deserów o dziennej kaloryczności 650-900 kcal. Nasza nowa dieta termo-ketogeniczna oferowana jest pod marką islaverde® i jest przeznaczona dla osób nie chcących komponować diety we własnym zakresie.

Najsilniejsze termogeniki stosowane w diecie ketogenicznej

Każdy produkt spożywczy powoduje określony efekt termogeniczny SDA (Specific Dynamic Action), dający się wyrazić w kilokaloriach, potrzebnych dodatkowo do jego całkowitego zmetabolizowania. Aby „spalić” 100 g węglowodanów, potrzebujemy średnio 30-50 kcal energii; w przypadku tłuszczów o długim łańcuchu węglowym potrzeba 20-25 kcal, a w przypadku białka aż 100-120 kcal. Z tego powodu we wszystkich dietach termo-ketogenicznych zwiększona została zawartość białka do wymaganego w UE minimum – 75 g. Większość produktów spożywczych zawiera w sobie różne proporcje węglowodanów, białka, tłuszczów oraz błonnika, ale na tej podstawie nie można obliczyć wartości SDA. Efekt ten może być potęgowany przez specyficzne oddziaływanie wybranych składników pożywienia na określone kanały energetyczne, zwane w chińskiej medycynie tradycyjnej (TCM) meridianami.

Termogeniki, które zastosowaliśmy w naszych dietach, to:

  1. Miąższ kokosa – wysuszony i zmielony charakteryzuje się wspaniałym słodkim smakiem i pasuje niemalże do każdej potrawy. Zawiera on aż 65% tłuszczów, z czego 58% stanowi olej kokosowy, uważany za bardziej termogeniczny niż białko. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha węglowego, w tym tzw. tłuszcze MCT (Medium-Chain Triglycerides), które – w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów tłuszczów – jako jedyne metabolizowane są bezpośrednio w wątrobie. Spożycie oleju kokosowego powoduje natychmiastowy przypływ energii, wzrost temperatury ciała i bardzo efektywne przyspieszenie metabolizmu. Obok protein serwatkowych miąższ kokosa jest nieocenionym termogenikiem, a dzięki wysokiej zawartości błonnika (16%) świetnie sprawdza się w dietach ketogenicznych. Miąższ kokosa charakteryzuje się wysoką kalorycznością (prawie 700 kcal/100 g), ale jest wyjątkowo sycący, szczególnie w mieszankach z proteinami. 
  2. Ziarno kakaowca zawiera ponad 50% tłuszczów, z czego 30% stanowią tropikalne tłuszcze nasycone, oraz 12% białka, 23% błonnika i zaledwie 6% węglowodanów. Kakaowiec wykazuje największą z wszystkich roślin zawartość teobrominy i wraz z obecną w nim kofeiną  działa na układ krążenia, przyspieszając metabolizm oraz powodując występowanie efektu termogenicznego. Nie należy przy tym mylić zmielonego ziarna kakaowca z kakao, które jest produktem pozbawionym tłuszczu i dlatego nie stosuje się go w dietach ketogenicznych.
  3. Pod względem najlepszej przyswajalności białka nic nie dorówna proteinom serwatkowym lub roślinnym. Aby zmetabolizować 100 g protein, potrzeba aż 140 kcal energii, co stanowi 1/3 całkowitej kaloryczności produktu. W menu diety udział protein może być bardzo wysoki tylko w niskokalorycznych dietach ketogenicznych, ponieważ w dietach o wyższej kaloryczności białko serwatkowe lub roślinne będzie w połowie przetwarzane do postaci węglowodanów. Proteiny wywołują jeden z najsilniejszych efektów termogenicznych.
  4. Jogurt naturalny i wegański to jeden z najlepszych produktów dietetycznych ze względu na obecne w nim żywe mikroorganizmy – kultury bakterii – wspomagające trawienie i poprawiające przyswajalność obecnych w pożywieniu pozostałych składników odżywczych. Jogurt jest niezbędnym składnikiem diety termo-ketogenicznej, pomimo stosunkowo wysokiej zawartości węglowodanów. Jego efekt termogeniczny jest  potęgowany dzięki obecności zawartego w nim białka oraz szczepów bakterii Lactobacillus.

W internetowych materiałach poświęconych naturalnym termogenikom wymienia się przeszło 50 produktów, w tym ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce szczególnie bogate w witaminę C, zielone warzywa, mięso, nabiał, ryby i owoce morza. Podczas komponowania diety musieliśmy niektóre z nich wykluczyć, ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów, bądź jako nie nadające się do przyrządzania mieszanek typu „instant”. Te same źródła podają, że przy zrównoważonym menu około 10% kaloryczności wydatkowane jest na potrzeby termogenezy. W przypadku specjalnie dobranych składników dających najwyższy efekt termogeniczny można w przybliżeniu założyć,  że wartość ta wzrasta do 20-25%. W przypadku niskokalorycznej diety termo-ketogenicznej o kaloryczności 900 kcal/dzień 22,5% stanowi 200 kcal, które zjadamy, ale je w tym samym czasie spalamy w ramach efektu termogenicznego i skutecznie dostarczamy 700 kcal dziennie. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu wynosi 2700 kcal, to pozostałe 2000 kcal dziennego deficytu energetycznego pokrywamy rozpadem własnej tkanki tłuszczowej. Przy pomocy ćwiczeń możemy  powstały deficyt zwiększyć o dalsze 500 kcal.

af04.jpg

Najkrótszy kurs dietetyki

1. Dlaczego większość diet jest nieskuteczna?

Każde pożywienie ma określoną energię, wyrażoną w kJ i kcal. I nawet gdy się nie ruszamy, to dla utrzymania ciepłoty ciała i podtrzymania czynności biologicznych organizmu potrzebujemy energii, którą pozyskujemy z pożywienia. Jeżeli całkowita energia dostarczana w różnych posiłkach jest większa od spożytkowanej na pracę fizyczną, a także ćwiczenia, to w wyniku przyrostu tkanki tłuszczowej zaczynamy przybierać na wadze. Efekt ten może być zróżnicowany, w zależności od indywidualnych procesów metabolicznych, tj. zdolności organizmu do spalania energii, a potocznie mówiąc – od szybkości, z jaką pozbywamy się kalorii, a także od rodzaju przyjmowanego pożywienia.

Podczas spożywania tłuszczów organizm zazwyczaj rezygnuje z tworzenia rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Natomiast podczas przeprowadzania diety niskotłuszczowej spożywane węglowodany są przez organizm w pierwszej kolejności przekształcane – poprzez tworzenie glukozy – w tkankę tłuszczową. Nawet w dietach niskokalorycznych organizm jest w stanie odbudowywać rezerwy tłuszczowe poprzez znaczące spowolnienie przemiany materii. Znajomość tego procesu pozwala zrozumieć, dlaczego wielomiesięczne ograniczanie ilości przyjmowanego pożywienia oraz tłuszczów kończy się zwykle niepowodzeniem. Niestety, większość uznanych diet nie bierze pod uwagę reakcji obronnych zachodzących w organizmie i zaleca jedynie ograniczanie kaloryczności przyjmowanego pożywienia. Tymczasem nadmierne spowolnienie metabolizmu powoduje zwiększenie apetytu, a po zakończeniu diety – pojawienie się nieszczęsnego efektu jo-jo.

Metabolizm można poprawić, zwiększając ilość spożywanych tłuszczów i podejmując intensywny wysiłek fizyczny. Z reguły wymaga to zmiany nawyków żywieniowych, a także sposobu spędzania wolnego czasu.

2. Jak można poprawić swój metabolizm

Ludzie żyjący w krajach wysoko rozwiniętych większość swej energii (60-70%) czerpią z węglowodanów. To głównie one są odpowiedzialne za skoki poziomu cukru we krwi oraz za tworzenie się w wątrobie i komórkach łatwo dostępnych rezerw energetycznych, zwanych glikogenem, oraz głębszych rezerw – poprzez przyrost tkanki tłuszczowej. Podczas stosowania większości diet odchudzających organizm zaczyna oszczędnie gospodarować rezerwami glikogenu; powoduje to spowolnienie metabolizmu, a proces spalania tkanki tłuszczowej w celu zbilansowania wydatkowanej energii w większości przypadków nie jest satysfakcjonujący.

Sytuację, w której organizm zaczyna pobierać więcej energii z ciał ketonowych, uzyskiwanych podczas redukcji tkanki tłuszczowej, niż wykorzystując energię otrzymywaną z pożywienia i rezerw cukrowych, medycyna nazywa metabolicznym stanem ketozy. Większość popularnych diet nigdy nie doprowadza do stanu ketozy, tj. do całkowitej zmiany metabolizmu człowieka, niezbędnej do szybkiej utraty masy ciała. Stan ketozy można najszybciej uzyskać w czasie do 2-3 dni od rozpoczęcia stosowania diety LCKD (ang.: Low-Calorie Ketogenic Diet), w której dopuszcza się stosowanie jedynie śladowych ilości węglowodanów. Niskokaloryczna dieta ketogeniczna uznawana jest przez naukę za być może najefektywniejszą dietę dla osób otyłych oraz osób z dużą nadwagą. Jest ona także coraz częściej stosowana przez osoby ćwiczące, w celu uzyskania szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Za najbardziej skuteczne uznaje się ćwiczenia typu „cardio”, wykonywane przez 30 minut, przy pulsie od 90 do 110 (w zależności od stanu wytrenowania organizmu). 

3. Co trzeba wiedzieć o Diecie Ketogenicznej VLCKD

Diety bardzo niskokaloryczne to wszystkie diety, w których dzienna wartość energetyczna pożywienia nie przekracza 800 kcal, a jeśli dodatkowo ogranicza się w nich ilość węglowodanów do maksimum 40 g dziennie, wtedy można mówić o bardzo niskokalorycznej diecie ketogenicznej VLCKD (ang.: Very Low-Calorie Ketogenic Diet). Diety ketogeniczne dzieli się na suplementowane tylko proteinami – do nich należy tzw. Dieta Tubowa o ekstremalnie niskiej dziennej kaloryczności 200 kcal – i na diety o kaloryczności 500-800 kcal/dzień , w których proteiny wzbogaca się o tłuszcze o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT). W ostatnich latach obydwie odmiany diety ketogenicznej zostały gruntownie zweryfikowane przez świat nauki i okazało się, że – paradoksalnie – dieta o wyższej kaloryczności, oferowana także przez nas jako Dieta Ketogeniczna 800 kcal LCKD (ang.: Low-Calorie Ketognic Diet), jest zdecydowanie skuteczniejsza, ponieważ głównie redukuje tkankę tłuszczową, a oszczędza tkankę mięśniową. Najlepsze efekty odchudzające gwarantuje wprowadzona przez nas odmiana diety LCKD, która oprócz ketogeniki korzysta z efektów termogenicznych. Stosując 10-dniową dietę LCTKD (Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet) można schudnąć nawet do 8 kg.

Przy wyeliminowaniu z pożywienia węglowodanów, niezbędną „szybką energię” można pozyskać tylko z niektórych tłuszczów. Najczęściej spożywane długołańcuchowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – tzw. tłuszcze LCT (ang.: Long-Chain Triglycerides) o długim łańcuchu węglowym –  są znacznie dłużej trawione niż proteiny i dlatego nie mogą one zastąpić szybko przyswajalnych węglowodanów wspomagających regenerację białka. Na szczęście w przyrodzie występują jadalne nasycone tłuszcze roślinne o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT (ang.: Medium-Chain Triglycerides), które są metabolizowane bezpośrednio w wątrobie (bez udziału żółci), i równie szybko jak węglowodany dostarczają energię niezbędną do trawienia i odbudowy białka w organizmie. Najwięcej nasyconych roślinnych kwasów tłuszczowych występuje w miąższu kokosa i ziarnie kakaowca; w naszym procesie technologicznym są one mielone kriogenicznie w temp. -60°C, a następnie mieszane z koncentratem protein serwatkowych tak, aby dzienna kaloryczność mieszanki wynosiła 500-900 kcal, tj. aby możliwe było odtworzenie spalanego białka. Dzięki temu cały niedobór energetyczny organizmu będzie pochodził – od momentu przejścia organizmu w stan ketozy – ze spalania tkanki tłuszczowej i im dłużej organizm będzie pozostawał w stanie ketozy, tym większa nastąpi utrata wagi na skutek spalania zapasów tłuszczu nagromadzonego w organizmie.

4. Cykliczność stosowania diet Islaverde®

Krótkie, niskokaloryczne diety ketogeniczne mogą być stosowane cyklicznie, nawet 4 do 5 razy w roku, spełniając przy tym jednocześnie  –  oprócz redukcji masy ciała i utrzymywania pożądanej wagi  – bardzo ważne funkcje terapeutyczne:  oczyszczają  organizm z toksyn,  regulują  gospodarkę tłuszczową (m. in. wysoki poziom cholesterolu LDL) i hormonalną organizmu (przeciwdziałając zjawisku insulino-oporności), wpływając  bardzo korzystnie na  układ krążenia (ciśnienie krwi), a także  działając przeciwstarzeniowo i  zapobiegając powstawaniu zmian nowotworowych. Z reguły po kilkudniowej diecie nie występuje efekt „jo-jo”, zwiększa się jedynie ilość wody w organizmie podczas odbudowy zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach (glikogen ma postać roztworu wodnego o masie ok. 2 kg). Brak efektu „jo-jo” przyczynia się do większej dbałości o dietetyczność pożywienia. Niestety, wiele osób po upływie kilku lub kilkunastu tygodni powraca do poprzednich nawyków żywieniowych i ponownie przybiera na wadze. Zanim jednak osiągnie się wagę sprzed diety, warto znów zastosowanie jedną z diet islaverde®. Znajomość reakcji  organizmu, zdobyta podczas przeprowadzania poprzedniej kuracji, znacznie ułatwia jej ponowne zastosowanie, nawet po upływie okresu 2-3 miesięcy. Stosując diety tradycyjne, z reguły potrzebujemy więcej niż rok czasu na to, aby zdecydować się na powtórzenie diety.

Poniżej przedstawiamy – w formie graficznej i tabelarycznej – porównanie diet o obniżonej kaloryczności oraz Cyklicznych Diet Ketogenicznych islaverde®.

Własności diet

Popularne
diety tradycyjne

Cykliczne niskokaloryczne
diety ketogeniczne

1. Dzienna kaloryczność

800-1600 kcal

500-900 kcal

2. Składniki

makroskładniki w różnych proporcjach

tłuszcz 40%, białko 40%, węglowodany 20%

3. Czas trwania

większość diet planowana jest na wiele tygodni lub nawet miesięcy

5-10 dni (sporadycznie do 12 dni)

4. Utrata wagi

dzienna jest niska i wymaga większej motywacji do kontynuacji diety

0,5-1 kg dziennie; tak duża utrata wagi często motywuje do wydłużenia diety do 10, a nawet 12 dni

5. Reakcje na dietę

z reguły występują skoki poziomu cukru we krwi będące przyczyną uczucia łaknienia i zwiększonego głodu

poziom insuliny obniża się do minimum, szybka energia dostarczona z tłuszczów MCT, a następnie z protein, przynosi uczucie sytości; po wejściu w stan ketozy głód jest mało odczuwalny

6. Reakcje po zakończeniu diety

po kilku tygodniach diety narasta łaknienie i osłabia się wola jej ukończenia; należy spodziewać się wystąpienia efektu „jo-jo”, który zniechęca i powoduje szybki powrót do poprzednich, złych nawyków żywieniowych

uczucie głodu szybko zanika, co czyni diety bardziej przyjaznymi i łatwiejszymi do ukończenia; ponadto brak efektu „jo-jo” motywuje do jak najdłuższego utrzymania osiągniętej wagi; pozytywne efekty tych diet zachęcają do dodatkowej edukacji nt. żywienia i zmiany nawyków żywieniowych

7. Metabolizm

przy obniżeniu kaloryczności pożywienia organizm, którego główną funkcją jest zapewnienie sobie przetrwania, spowalnia metabolizm i za wszelką cenę stara się zachować lub nawet odtwarzać swoją rezerwę energetyczną w postaci tkanki tłuszczowej, co znacząco obniża efektywność odchudzania

organizm można „oszukać” wysoką zawartością tłuszczów w pożywieniu, będących gwarantem odbudowy rezerw energii; powoduje  to  niezwykły w tych warunkach szybki rozkład własnej tkanki tłuszczowej w celu pokrycia niedoborów energetycznych, a tym samym przyspieszenie procesów metabolicznych

8. Ocena

ze względu na czas trwania wymagają one większych wyrzeczeń i dlatego nie są chętnie powtarzane, bądź też poszukuje się ich zamienników

dzięki łatwości ich ukończenia, diety te są chętnie powtarzane, a poznanie  reakcji organizmu ułatwia podjęcie decyzji o ich ponownym  zastosowaniu

9. Dodatkowe korzyści

wspomaganie ćwiczenia silnej woli

oczyszczają organizm z toksyn, stabilizują gospodarkę hormonalną, ograniczają ilość reaktywnych form tlenu, przez co uznawane są za przeciwstarzeniowe i antyrakowe

10. Wyniki w cyklu 4-mies. patrz wykres

średnia utrata wagi: od 0 do 2 kg.

średnia utrata wagi (z jednym powtórzeniem): 3-4 kg

6. Kilka istotnych wskazówek na koniec

Podczas przeprowadzania diety, poza zalecanym właściwym nawadnianiem, warto wspomagać organizm naturalnymi środkami alkalizującymi w celu zapobieżenia jego nadmiernemu zakwaszeniu. Ponadto należy unikać stresu, zadbać o właściwy wypoczynek i dotlenienie organizmu oraz spokojny, głęboki sen w ilości 7-8 godz. na dobę. Po zakończeniu diety warto przez okres co najmniej 4 tygodni zasilić organizm dobrymi preparatami witaminowymi, mineralnymi oraz mikroelementami.


napoje z dodatkiem imbiru wspierające odporność ogranizmu

zawrty w nich imbir ma działanie m.in.
antywirusowe
antybakteryjne
przeciwutleniające
antynowotworowe
przeciwpasożytnicze
przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwwymiotne

27,50
PLN

ANTY

WIRUSOWE

SOKI

antywirusowe soki z imbirem