Cykliczne Niskokaloryczne Diety Ketogeniczne Islaverde®

Cykliczne Niskokaloryczne Diety Ketogeniczne Islaverde® (CLKD: Cyclic Low-Calorie Ketogenic Diets) o kaloryczności od 500 do 1200 kcal/dzień to bardzo skuteczny sposób na szybką i trwałą utratę wagi, wynikającą z redukcji tkanki tłuszczowej. Diety trwają od 5 do 12 dni i łatwo jest je przeprowadzić, ponieważ od momentu wejścia organizmu w stan ketozy (od 2.-3. dnia diety) znacznie zanika uczucie głodu. W zestawach diet oferujemy kompletne wyżywienie na cały czas ich trwania, w saszetkach zawierających mieszanki proszków (20 g) do zmieszania z wodą oraz w saszetkach z Keto Pastą (50 g) do bezpośredniego spożycia. Niezbędne uzupełnienie menu stanowią woda, zielona herbata oraz herbaty owocowe i ziołowe, których picie przeciwdziała odwodnieniu organizmu i spełnia jednocześnie bardzo istotną funkcję alkalizującą.

Wszystkie diety zostały skomponowane wyłącznie z naturalnych, zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, ziaren kakaowca, liofilizowanych owoców aronii, czarnego bzu i owoców dzikiej róży (z pestkami) oraz imbiru, cynamonu, kminu, kolendry i pieprzu. Pozostałe składniki mieszanek proszków i past to koncentrat protein serwatkowych WPC80 i tłoczony na zimno olej lniany. Udział węglowodanów w dietach ograniczony został – zgodnie z zasadami ketogeniki – do minimum i wynosi zaledwie 20 g-40 g, w zależności od kaloryczności wybranego wariantu diety. 

Dietę odpowiednią dla trybu życia i wielkości nadwagi można wybrać spośród jej 5 wariantów:

  1. QUICK KETOSIS – 5-dniowa dieta o kaloryczności 500 kcal/dzień polecana jest osobom mało aktywnym fizycznie i o niewielkiej lub średniej nadwadze. Dieta gwarantuje szybkie wejście w stan ketozy. 5 napojów kokosowo-proteinowych zastępuje 5 posiłków. Spodziewana utrata masy ciała to 4-5 kg (kup tutaj).
  2. OPTIMAL KETOSIS – 10-dniowa dieta (2 x QUICK KETOSIS), przeznaczona jest dla osób nieaktywnych fizycznie i o średniej lub większej nadwadze. Spodziewana utrata masy ciała to 6-8 kg (kup tutaj).
  3. ADVANCED – 7-dniowa uniwersalna dieta o kaloryczności 800 kcal/dzień, przeznaczona jest dla osób z niewielką nadwagą, ćwiczących mało wysiłkowo 20-40 min dziennie. Oprócz 5 napojów, codziennie spożywa się także wysokoenergetyczną Keto Pastę. Spodziewana utrata masy ciała to 5-7 kg (kup tutaj).
  4. ADVANCED MIX – 12-dniowa dieta o kaloryczności 500 kcal podczas pierwszych 5 dni i 800 kcal przez kolejne 7 dni. Dieta umożliwia szybkie wejście w stan ketozy, a następnie efektywną utratę masy ciała i polecana jest osobom średnio aktywnym fizycznie i ze średnią lub większą nadwagą. Spodziewana utrata masy ciała to 7-9 kg (kup tutaj).
  5. ULTIMATE – 10-dniowa redukcyjna dieta o kaloryczności 500 kcal (pierwsze 3 dni) i 1200 kcal (kolejne 7 dni). Dieta zalecana jest sportowcom i osobom regularnie ćwiczącym. Dzienne pożywienie to 5 napojów kokosowo-proteinowych, a od 4-go dnia diety dodatkowo 2 saszetki Keto Pasty. Spodziewana znacząca redukcja tkanki tłuszczowej w dużej mierze zależy od intensywności ćwiczeń (kup tutaj).

QUICK KETOSIS

ADVANCED

ULTIMATE

OPTIMAL KETOSIS
(2 x QUICK KETOSIS)

ADVANCED MIX
(QUICK KETOSIS
+ ADVANCED)

5 dni

7 dni

I etap: 3 dni

II etap: 7 dni

10 dni

12 dni

500 kcal/dzień

800 kcal/dzień

500 kcal/dzień

1200 kcal/dzień

500 kcal/dzień

I etap: 500 kcal/dzień

II etap: 800 kcal/dzień

Utrata masy ciała

4-5 kg

Utrata masy ciała

5-7 kg

Redukcja tkanki tłuszczowej

Utrata masy ciała 6-8 kg

Utrata masy ciała

7-9 kg

1 opakowanie

2 opakowania

3 opakowania

2 opakowania

 

3 opakowania

 

- 15 saszetek z mieszanką o smaku kakaowca

- 10 saszetek z mieszanką o smaku aronii

 

- 21 saszetek z mieszanką o smaku kakaowca

- 14 saszetek z mieszanką o smaku aronii

- 7 saszetek z Keto Pastą

- 30 saszetek z mieszanką

o smaku kakaowca

- 20 saszetek z mieszanką

o smaku aronii

- 14 saszetek z Keto Pastą

- 30 saszetek z mieszanką o smaku kakaowca

- 20 saszetek z mieszanką o smaku aronii

 

patrz: Quick Ketosis / Advanced

Uwaga: podane w tabeli zakresy utraty wagi są jedynie orientacyjne i odnoszą się do osób z nadwagą (BMI > 27-28). Osoby  o niskim BMI osiągną rezultaty niższe o 20-30%, aczkolwiek okażą się one i tak lepsze, niż ma to miejsce w przypadku wszystkich innych kuracji opartych na naturalnych składnikach.

Składniki odżywcze diet Islaverde®

Bazą wszystkich diet są mieszanki skomponowane wyłącznie z naturalnych, zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, ziaren kakaowca i liofilizowanych owoców aronii, zmieszanych z proteinami serwatkowymi WPC80. Z mieszanek przyrządza się smaczne i sycące napoje, zastępujące posiłki.

Mieszanki mają wysoką zawartość energetycznych tłuszczów MCT, które w połączeniu z proteinami inicjują szybkie spalanie tkanki tłuszczowej oraz odbudowę tkanki mięśniowej, dzięki czemu utrata beztłuszczowej masy ciała (FFM: Fat-Free Mass) jest minimalna.

W dietach Advanced, Ultimate i Advanced Mix zastosowana została bogata w antyoksydanty Keto Pasta z proteinami. Jest to zmodyfikowana wersja stworzonej przez dr Budwig, w ramach jej słynnej diety olejowo-białkowej, pasty z oleju lnianego i twarogu oraz mieszanki oleju kokosowego z tłoczonym na zimno olejem lnianym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przetwórstwa spożywczego połączyliśmy mieszankę Oleolux i pastę dr Budwig w jeden produkt: Keto Pastę z koncentratem protein serwatkowych WPC80, bogatą w kwasy tłuszczowe Omega-3 (olej lniany) oraz nasycone roślinne tłuszcze MCT (miąższ kokosa). Połączenie oleju lnianego z proteinami serwatkowymi, zawierającymi niezbędne aminokwasy (w szczególności L-cysteinę) jest bardzo dobrze metabolizowane przez organizm. Efekt ten wzmacniany jest przez obecne w miąższu kokosa nasycone kwasy tłuszczowe MCT. Skład ten gwarantuje również lepszą przyswajalność białka oraz (najsilniejszych spośród występujących w świecie roślin) naturalnych antyoksydantów, pełniących w kompozycji jednocześnie funkcję różnicowania smaków. Podobnie, jak w diecie dr Budwig, dodatkami są przyprawy, zioła i suszone owoce, natomiast – w odróżnieniu od oryginalnej diety – ze składu pasty wykluczony został miód, ze względu na jego wysoką zawartość węglowodanów. Pasty mają działanie przeciwutleniające i dzięki temu przeciwstarzeniowe oraz chroniące przed powstawaniem zmian nowotworowych.

Zastosowana w produkcji diet unikalna technologia mielenia kriogenicznego gwarantuje zachowanie i bardzo wysoką przyswajalność obecnych w mieszankach i pastach cennych dla zdrowia makro- i mikroskładników odżywczych (w tym roślinnych substancji bioaktywnych o szczególnie wysokiej liczbie ORAC).

W Niskokalorycznych Dietach Ketogenicznych Islaverde® nie zostały zastosowane żadne dodatki chemiczne ani środki słodzące; diety zawierają jedynie naturalnie występujące cukry roślinne.

Wartość odżywcza podstawowych diet ketogenicznych Islaverde® (100 g)

QUICK KETOSIS

ADVANCED

ULTIMATE

 

 

 

I etap: 3 dni II etap: 7 dni

Energia

2185 kJ/522 kcal

3508 kJ/838 kcal

2185 kJ/522 kcal

4822 kJ/1152 kcal

Tłuszcz

35 g (40%)

64 g (46%)

35 g (40%)

90 g (49%)

w tym nasycone kwasy tłuszczowe

24,5 g

47 g

24,5 g

71 g

Węglowodany

18 g (20%)

26 g (19%)

18 g (20%)

34 g (18%)

Błonnik

15 g

19 g

15 g

21 g

Białko

36 g (40%)

48 g (35%)

36 g (40%)

60 g (33%)

Sól

0 g

0 g

0 g

0 g

Cykliczność stosowania diet Islaverde®

Wszystkim tym, którzy od lat zmagają się nadwagą, proponujemy cykliczne stosowanie diet Islaverde®.

Dieta cykliczna, w naszym przypadku powtarzana co 2-4 miesiące, może wydać się trudna do zaakceptowania. Gdyby jednak przyjrzeć się uważniej wielu powtarzającym się czynnościom, traktowanym przez nas jako oczywiste i niezbędne, takim jak: okresowa suplementacja składnikami odżywczymi, wizyty w klubach fitness lub na siłowniach, zabiegi medycyny estetycznej, czy wizyty u fryzjera bądź kosmetyczki, to co stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do nich krótkotrwałą i efektywną cykliczną dietę odchudzającą? Po prostu rozszerzmy nasz pakiet „Health & Beauty” o jeszcze jeden zabieg.

Przekonamy Państwa, jak wiele korzyści dla zdrowia i urody przynosi okresowe wejście w stan ketozy, tj. w stan, w którym organizm będzie czerpał energię z rozkładu własnej tkanki tłuszczowej i któremu towarzyszy zanik uczucia głodu. Jest to jednocześnie najskuteczniejsza metoda okresowego oczyszczania organizmu z toksyn, które mają m.in. wpływ na przedwczesne starzenie się organizmu i powstawanie wielu chorób degeneracyjnych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej, w Najkrótszym Kursie Dietetyki.

Najkrótszy Kurs Dietetyki

1. Dlaczego większość diet jest nieskuteczna?

Każde pożywienie ma określoną energię, wyrażoną w kJ i kcal. I nawet gdy się nie ruszamy, to dla utrzymania ciepłoty ciała i podtrzymania czynności biologicznych organizmu potrzebujemy energii, którą pozyskujemy z pożywienia. Jeżeli całkowita energia dostarczana w różnych posiłkach jest większa od spożytkowanej na pracę fizyczną, a także ćwiczenia, to w wyniku przyrostu tkanki tłuszczowej zaczynamy przybierać na wadze. Efekt ten może być zróżnicowany, w zależności od indywidualnych procesów metabolicznych, tj. zdolności organizmu do spalania energii, a potocznie mówiąc – od szybkości, z jaką pozbywamy się kalorii, a także od rodzaju przyjmowanego pożywienia.

Podczas spożywania tłuszczów organizm zazwyczaj rezygnuje z tworzenia rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Natomiast podczas przeprowadzania diety niskotłuszczowej spożywane węglowodany są przez organizm w pierwszej kolejności przekształcane – poprzez tworzenie glukozy – w tkankę tłuszczową. Nawet w dietach niskokalorycznych organizm jest w stanie odbudowywać rezerwy tłuszczowe poprzez znaczące spowolnienie przemiany materii. Znajomość tego procesu pozwala zrozumieć, dlaczego wielomiesięczne ograniczanie ilości przyjmowanego pożywienia oraz tłuszczów kończy się zwykle niepowodzeniem. Niestety, większość uznanych diet nie bierze pod uwagę reakcji obronnych zachodzących w organizmie i zaleca jedynie ograniczanie kaloryczności przyjmowanego pożywienia. Tymczasem nadmierne spowolnienie metabolizmu powoduje zwiększenie apetytu, a po zakończeniu diety – pojawienie się nieszczęsnego efektu jo-jo.

Metabolizm można poprawić, zwiększając ilość spożywanych tłuszczów i podejmując intensywny wysiłek fizyczny. Z reguły wymaga to zmiany nawyków żywieniowych, a także sposobu spędzania  wolnego casu.

2. Jak można poprawić swój metabolizm

Ludzie żyjący w krajach wysoko rozwiniętych większość swej energii (60-70%) czerpią z węglowodanów. To głównie one są odpowiedzialne za skoki poziomu cukru we krwi oraz za tworzenie się w wątrobie i komórkach łatwo dostępnych rezerw energetycznych, zwanych glikogenem, oraz głębszych rezerw – poprzez przyrost tkanki tłuszczowej. Podczas stosowania większości diet odchudzających organizm zaczyna oszczędnie gospodarować rezerwami glikogenu; powoduje to spowolnienie metabolizmu, a proces spalania tkanki tłuszczowej w celu zbilansowania wydatkowanej energii w większości przypadków nie jest satysfakcjonujący.

Sytuację, w której organizm zaczyna pobierać więcej energii z ciał ketonowych, uzyskiwanych podczas redukcji tkanki tłuszczowej, niż wykorzystując energię otrzymywaną z pożywienia i rezerw cukrowych, medycyna nazywa metabolicznym stanem ketozy. Większość popularnych diet nigdy nie doprowadza do stanu ketozy, tj. do całkowitej zmiany metabolizmu człowieka, niezbędnej do szybkiej utraty masy ciała. Stan ketozy można najszybciej uzyskać w czasie do 2 dni od rozpoczęcia stosowania diety LCKD (ang.: Low-Calorie Ketogenic Diet), w której dopuszcza się stosowanie jedynie śladowych ilości węglowodanów. Niskokaloryczna dieta ketogeniczna uznawana jest przez naukę za być może najefektywniejszą dietę dla osób otyłych oraz osób z dużą nadwagą. Jest ona także coraz częściej stosowana przez osoby ćwiczące, w celu uzyskania szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Za najbardziej skuteczne uznaje się ćwiczenia typu cardio, wykonywane przez 30 minut, przy pulsie od 90 do 110 (w zależności od stanu wytrenowania organizmu). 

3. Co trzeba wiedzieć o Diecie Ketogenicznej VLCKD

Diety bardzo niskokaloryczne to wszystkie diety, w których dzienna wartość energetyczna pożywienia nie przekracza 800 kcal, a jeśli dodatkowo ogranicza się w nich ilość węglowodanów do maksimum 40 g dziennie, wtedy można mówić o bardzo niskokalorycznej diecie ketogenicznej VLCKD (ang.: Very Low-Calorie Ketogenic Diet). Diety ketogeniczne dzieli się na suplementowane tylko proteinami – do nich należy tzw. Dieta Tubowa o ekstremalnie niskiej kaloryczności 200 kcal – i na diety o kaloryczności 500-800 kcal/dzień , w których proteiny wzbogaca się o tłuszcze o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT). W ostatnich latach obydwie odmiany diety ketogenicznej zostały gruntownie zweryfikowane przez świat nauki i okazało się, że – paradoksalnie – dieta o wyższej kaloryczności, oferowana także przez nas jako Dieta Ketogeniczna 800 kcal LCKD (ang.: Low-Calorie Ketognic Diet), jest zdecydowanie skuteczniejsza, ponieważ głównie redukuje tkankę tłuszczową, a oszczędza tkankę mięśniową. Najlepsze efekty odchudzające gwarantuje wprowadzona przez nas odmiana diety LCKD, która oprócz ketogeniki korzysta z efektów termogenicznych. Stosując 10-dniową dietę LCTKD (Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet) można schudnąć nawet do 8 kg.

Przy wyeliminowaniu z pożywienia węglowodanów, niezbędną „szybką energię” można pozyskać tylko z niektórych tłuszczów. Najczęściej spożywane długołańcuchowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – tzw. tłuszcze LCT (ang.: Long-Chain Triglycerides) o długim łańcuchu węglowym –  są znacznie dłużej trawione niż proteiny i dlatego nie mogą one zastąpić szybko przyswajalnych węglowodanów wspomagających regenerację białka. Na szczęście w przyrodzie występują jadalne nasycone tłuszcze roślinne o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. tłuszcze MCT (ang.: Medium-Chain Triglycerides), które są metabolizowane bezpośrednio w wątrobie (bez udziału żółci), i równie szybko jak węglowodany dostarczają energię niezbędną do trawienia i odbudowy białka w organizmie. Najwięcej nasyconych roślinnych kwasów tłuszczowych występuje w miąższu kokosa i ziarnie kakaowca; w naszym procesie technologicznym są one mielone kriogenicznie w temp. -60°C, a następnie mieszane z koncentratem protein serwatkowych tak, aby dzienna kaloryczność mieszanki wynosiła 500-1200 kcal, tj. aby możliwe było odtworzenie spalanego białka. Dzięki temu cały niedobór energetyczny organizmu będzie pochodził – od momentu przejścia organizmu w stan ketozy – ze spalania tkanki tłuszczowej i im dłużej organizm bedzie pozostawał w stanie ketozy, tym większa nastąpi utrata wagi na skutek spalania zapasów tłuszczu nagromadzonego w organizmie.

Do Keto Pasty, poza tłuszczami MCT, dodaliśmy olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3. Spożycie pasty przed rozpoczęciem ćwiczeń pozwoli na dłuższy dopływ energii, niż miałoby to miejsce po spożyciu mieszanek roślinnych znajdujących się w saszetkach.

4. Jaki program przyjąć po zakończeniu stosowania Diety Ketogenicznej Islaverde®

Wśród kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli niskokaloryczne diety ketogeniczne, niewiele jest osób kontynuujących ketogeniczne zasady żywienia, lecz o wyższej kaloryczności. Wynika to głównie z uciążliwości przyrządzania dań menu ketogenicznego.

Tym nielicznym, którzy zdecydowali się pozostać w stanie ketozy, dedykujemy nasze gotowe Posiłki Ketogeniczne. Posiłek Ketogeniczny składa się z porcji wysokotłuszczowej Keto Pasty i Kawy Kuloodpornej i można go spożyć nawet 2-3 razy dziennie.

Większość osób z reguły powraca do spożywania węglowodanów, a więc do poprzednich nawyków żywieniowych. Zanim to jednak nastąpi, zachęcamy do zapoznania się z tabelami indeksów glikemicznych produktów spożywczych. Aby zrzucone kilogramy niebawem nie powróciły, warto zrezygnować z żywności o indeksie glikemicznym większym niż 60. Będzie to niestety oznaczało pożegnanie się z większością słodyczy, białym pieczywem i innymi wyrobami na bazie mąki lub o dużej zawartości skrobi.

Jeśli to się do końca nie uda, to polecamy Państwu specjalnie w tym celu przygotowane mieszanki do przyrządzania koktajli owocowych na bazie jogurtu naturalnego. Koktajle te będą blokowały przenikanie cukru do krwiobiegu. Będą one wykazywały także silne działanie termogeniczne, które zmusi organizm do zwiększenia wydatkowania energii na proces trawienia oraz utrzymania ciepłoty ciała. Codzienne spożywanie blokerów cukru w koktajlach z ulubionymi owocami, bądź też drinków termogeniczych efektywnie wspomoże kontrolę masy ciała. Kawa Kuloodporna, którą oferujemy w 210-gramowych opakowaniach, również wykazuje silne działanie termogeniczne. Warto pić ją codziennie. Inaczej należy postępować z Zieloną Kawą Islaverde®, zmieloną kriogenicznie do postaci pudru. Choć wszyscy ją zaparzają, my zalecamy dodawanie jej do koktajli owocowych. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny i kwasów chlorogenowych (CGA) jest ona jednym z najskuteczniejszych termogeników i spowalniaczy wchłaniania się cukru do krwiobiegu.

  1. Naturalne blokery cukru to mieszanka składająca się ze zmielonych kriogenicznie składników roślinnych: miąższu kokosa, ziaren zielonej kawy, łusek kakaowca i otrąb owsianych oraz koncentratu protein serwatkowych WPC80 i cukru kokosowego. Mieszanka ta bogata jest w składniki termogeniczne oraz błonnik. Zawartość saszetki (25g) należy zmieszać (najlepiej w blenderze) z 200g jogurtu naturalnego i 200g mrożonych lub świeżych owoców. Mogą to być banany, truskawki, maliny, ananas lub kiwi. Można także wykorzystać sproszkowane liofilizowane owoce (my oferujemy aronię, czarny bez i dziką różę - kup tutaj). Tak przyrządzony koktajl należy spożyć dwukrotnie, w pierwszej połowie dnia: rano i przed obiadem. Skutecznie obniży to apetyt oraz zniweluje skoki poziomu cukru we krwi.
  2. Mieszanki termogeniczne składają się ze zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, ziaren zielonej kawy, korzenia imbiru oraz łusek kakaowca, z dodatkiem stewii oraz z kurkumy lub aronii, czarnego bzu i dzikiej róży. Składniki mieszanek mają wysoki efekt termogeniczny i wysoką zawartość błonnika. Zawartość saszetki (12 g) należy zmieszać z 190 g jogurtu naturalnego i dwa tak przygotowane szejki wypijać rano i przed obiadem.

Wartości odżywcze (100 g)

Mieszanka

Termogeniczna

Naturalne

blokery cukru

Kawa

Kuloodporna

Zielona

kawa

Energia

1637 kJ/391 kcal

1833 kJ/438 kcal

1905 kJ/455 kcal

1264 kJ/302 kcal

Tłuszcz

23 g

23 g

33 g

18 g

Węglowodany

37 g

33 g

19 g

41 g

Błonnik

18 g

20 g

22 g

30 g

Białko

9 g

23 g

23 g

10 g

Regularne spożywanie w/w napojów powinno skutecznie ochronić przed efektem „jo-jo”.

5. Cykliczność stosowania diet Islaverde®

Krótkie, niskokaloryczne diety ketogeniczne mogą być stosowane cyklicznie, nawet 4 do 5 razy w roku. Cykliczne stosowanie diet ketogenicznych spełnia  –  oprócz redukcji masy ciała i utrzymywania pożądanej wagi  –  jednocześnie bardzo ważne funkcje terapeutyczne:  oczyszcza  organizm z toksyn,  reguluje  gospodarkę tłuszczową (m. in. wysoki poziom cholesterolu LDL) i hormonalną (przeciwdziała zjawisku insulino-oporności) organizmu, wpływając  bardzo korzystnie na  układ krążenia (ciśnienie krwi), a także  działając przeciwstarzeniowo i  zapobiegając powstawaniu zmian nowotworowych. Z reguły po kilkudniowej diecie nie występuje efekt „jo-jo”, zwiększa się jedynie ilość wody w organizmie podczas odbudowy zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach (glikogen ma postać roztworu wodnego o masie ok. 2 kg).

Brak efektu „jo-jo” przyczynia się do większej dbałości o dietetyczność pożywienia. Niestety, wiele osób po upływie kilku lub kilkunastu tygodni powraca do poprzednich nawyków żywieniowych i ponownie przybiera na wadze. Zanim jednak osiągnie się wagę sprzed diety, warto znów zastosowanie jedną z diet Islaverde®.  Znajomość reakcji  organizmu, zdobyta podczas przeprowadzania poprzedniej kuracji, znacznie ułatwia jej ponowne przeprowadzenie, nawet po upływie okresu 2-3 miesięcy. Stosując diety tradycyjne, z reguły potrzebujemy więcej niż rok czasu na to, aby zdecydować się na powtórzenie diety.

Poniżej przedstawiamy – w formie graficznej i tabelarycznej – porównanie diet o obniżonej kaloryczności oraz Cyklicznych Diet Ketogenicznych Islaverde®.

Własności diet

Popularne

diety tradycyjne

Cykliczne niskokaloryczne

diety ketogeniczne

1. Dzienna kaloryczność

800-1600 kcal

500-1200 kcal

2. Składniki

makroskładniki w różnych proporcjach

tłuszcz 40%, białko 40%, węglowodany 20%

3. Czas trwania

większość diet planowana jest na wiele tygodni lub nawet miesięcy

5-10 dni (sporadycznie do 12 dni)

4. Utrata wagi

dzienna jest niska i wymaga większej motywacji do kontynuacji diety

0,5-1 kg dziennie; tak duża utrata wagi często motywuje do wydłużenia diety do 10, a nawet 12 dni

5. Reakcje na dietę

z reguły występują skoki poziomu cukru we krwi będące przyczyną uczucia łaknienia i zwiększonego głodu

poziom insuliny obniża się do minimum, szybka energia dostarczona z tłuszczów MCT, a następnie z protein, przynosi uczucie sytości; po wejściu w stan ketozy głód zanika

6. Reakcje po zakończeniu diety

po kilku tygodniach diety narasta łaknienie i osłabia się wola jej ukończenia; należy spodziewać się wystąpienia efektu „jo-jo”, który zniechęca i powoduje szybki powrót do poprzednich, złych nawyków żywieniowych

uczucie głodu szybko zanika, co czyni diety bardziej przyjaznymi i łatwiejszymi do ukończenia; ponadto brak efektu „jo-jo” motywuje do jak najdłuższego utrzymania osiągniętej wagi; pozytywne efekty tych diet zachęcają do dodatkowej edukacji nt. żywienia i zmieniają nawyki żywieniowe

7. Metabolizm

przy obniżeniu kaloryczności pożywienia organizm, którego główną funkcją jest zapewnienie sobie przetrwania, spowalnia metabolizm i za wszelką cenę stara się zachować lub nawet odtwarzać swoją rezerwę energetyczną w postaci tkanki tłuszczowej, co znacząco obniża efektywność odchudzania

organizm można „oszukać” wysoką zawartością tłuszczów w pożywieniu, będących gwarantem odbudowy rezerw energii; pozwala to na niezwykły w tych warunkach szybki rozkład własnej tkanki tłuszczowej w celu pokrycia niedoborów energetycznych, a tym samym przyśpieszenie procesów metabolicznych

8. Ocena

ze względu na czas trwania wymagają one większych wyrzeczeń i dlatego nie są chętnie powtarzane, bądź też poszukuje się ich zamienników

dzięki łatwości ich ukończenia diety te są chętnie powtarzane, a poznanie własnych reakcji ułatwia podjęcie decyzji o ponownym ich zastosowaniu

9. Dodatkowe korzyści

wspomaganie ćwiczenia silnej woli

oczyszczają organizm z toksyn, stabilizują gospodarkę hormonalną, ograniczają ilość reaktywnych form tlenu, przez co uznawane są za antyrakowe

10. Wyniki w cyklu 4-mies. patrz wykres

średnia utrata wagi: od 0 do 2 kg.

średnia utrata wagi (z jednym powtórzeniem): 3-4 kg

6. Kilka ważnych wskazówek na koniec

Podczas przeprowadzania diety – poza zalecanym właściwym nawadnianiem – warto wspomagać organizm naturalnymi środkami alkalizującymi, w celu zapobieżenia nadmiernemu zakwaszeniu organizmu. Ponadto należy zadbać o wypoczynek i właściwe dotlenienie organizmu, unikanie stresu i stosowanie technik relaksacyjnych, a także spokojny, głęboki sen w ilości 7-8 godzin na dobę. Po zakończeniu stosowania diety warto przez okres co najmniej 4 tygodni zasilić organizm dobrymi preparatami witaminowymi, mineralnymi oraz mikroelementami.