Niskokaloryczne Diety Ketogeniczne Islaverde

Zaledwie kilkanaście lat temu, po przeprowadzeniu na dużych grupach kobiet i mężczyzn porównania efektów odchudzających różnego typu diet o tej samej kaloryczności, świat nauki zarekomendował stosowanie niskokalorycznej diety ketogenicznej jako najbardziej skutecznej metody leczenia otyłości.

Obecnie człowiek pozyskuje z węglowodanów więcej, niż 60% energii. W układzie pokarmowym przekształcane są one w glukozę i za pośrednictwem insuliny rozprowadzane po całym organizmie. W dietach ketogenicznych ilość spożywanych węglowodanów ogranicza się do zaledwie 30-40 g dziennie. Skutkuje to spadkiem poziomu glukozy i utratą glikogenu (innej formy glukozy, będącej szybką rezerwą energii). W zależności od stopnia aktywności fizycznej osoby stosującej niskokaloryczną dietę, zapas glikogenu zużywany jest po 2-3 dniach. Od tego momentu organizm zaczyna wykorzystywać energię pochodzącą ze spalania tkanki tłuszczowej. Wątroba pobiera trójglicerydy (inna nazwa kwasów tłuszczowych) i rozkłada je do postaci ciał ketonowych, a ketony przedostają się do krwiobiegu i całkowicie przejmują funkcję zanikającej glukozy, nieustannie dostarczając energii mięśniom i innym narządom. Moment, kiedy organizm zaczyna zużywać więcej energii pochodzącej z ketonów, niż z glukozy, nazywamy wejściem w stan ketozy.

Bardzo Niskokaloryczne Diety Ketogeniczne islaverde® (ang.: VLCKD, Low-Calorie Ketogenic Diets) o kaloryczności od 550 do 800 kcal/dzień stanowią bardzo skuteczny sposób na szybką i trwałą utratę wagi, wynikającą z redukcji tkanki tłuszczowej. Diety trwają od 5 do 9 dni i łatwo jest je przeprowadzić, ponieważ od momentu wejścia organizmu w stan ketozy (od 2-3 dnia diety) wytworzone ciała ketonowe obniżają poziom greliny (hormon apetytu) i głód staje się znacznie mniej odczuwalny. Będąc w stanie ketozy, w ciągu 9 dni można stracić nawet do 10% masy ciała.

aab02.jpg

W zestawach diet oferujemy kompletne wyżywienie na cały czas ich trwania. Niezbędne uzupełnienie menu stanowią: woda, zielona herbata oraz herbaty owocowe i ziołowe, których picie przeciwdziała odwodnieniu organizmu i spełnia jednocześnie bardzo istotną funkcję alkalizującą.

Wszystkie diety zostały skomponowane z naturalnych, zmielonych kriogenicznie składników: miąższu kokosa, całych ziaren i łusek kakaowca, kawy Arabica, liofilizowanych owoców oraz suszonych warzyw. Pozostałymi składnikami są: koncentrat protein serwatkowych WPC80, białko z zielonego groszku, wysokotłuszczowa śmietanka w proszku oraz tłoczone na zimno oleje roślinne (lniany i słonecznikowy). Z mieszanek przyrządza się smaczne i sycące napoje oraz zupy zastępujące posiłki.

Mieszanki charakteryzują się wysoką zawartością energetyzujących olejów: słonecznikowego i lnianego oraz tłuszczów MCT, które w połączeniu z proteinami inicjują szybkie spalanie tkanki tłuszczowej oraz ochronę tkanki mięśniowej, dzięki czemu utrata beztłuszczowej masy ciała (ang.: FFM, Fat-Free Mass) – czyli tkanki mięśniowej – staje się minimalna. Olej kokosowy i oleje roślinne z proteinami serwatkowymi zawierające niezbędne aminokwasy (w szczególności L-cysteinę) są szczególnie dobrze metabolizowane przez organizm, dlatego dieta VLCKD zapewnia lepsze efekty odchudzające i oczyszczające niż głodówka i inne diety. Świadczy o tym także wiele pozytywnych opinii otrzymanych przez nas od osób, które z powodzeniem zastosowały nasze niskokaloryczne diety ketogeniczne islaverde®.

Zastosowana w produkcji diet unikalna technologia mielenia kriogenicznego gwarantuje zachowanie i bardzo wysoką przyswajalność obecnych w mieszankach cennych dla zdrowia makro- i mikroskładników odżywczych (w tym roślinnych substancji bioaktywnych o szczególnie wysokiej liczbie ORAC).

Udział węglowodanów w dietach ograniczony został – zgodnie z zasadami ketogeniki – do minimum i wynosi zaledwie 20 g – 40 g (około 15% całkowitej energii). Tłuszcze dostarczają 50-60% energii, a proteiny do 30% (w dietach ketogenicznych) lub powyżej 30% (w dietach termo-ketogenicznych).

W Niskokalorycznych Dietach Ketogenicznych islaverde® nie zostały zastosowane żadne dodatki chemiczne ani środki słodzące; diety zawierają jedynie naturalnie występujące cukry roślinne.

Jak wybrać odpowiednią dietę

Nadwaga

Niewielka
BMI < 27,5

Średnia
BMI pomiędzy 26 a 29

Większa
BMI > 27,5

Czas trwania diety à
Dzienna kaloryczność â

5 dni

6-7 dni

9 dni

± 600 kcal

dla osób prowadzących siedzący tryb życia

± 800 kcal

dla osób aktywnych,
wspomagających dietę małowysiłkowymi ćwiczeniami

Uwaga: dane z w tabeli są ogólne. Szczegółowy wykaz diet z wartościami odżywczymi można znaleźć w zakładce Przegląd Diet. Kliknięcie jednej z diet w tabeli na stronie Home przekieruje od razu do sklepu, umożliwiając zakup.

W ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie pożywieniem o wysokim efekcie termogenicznym; jego spożywanie powoduje zwiększenie wydatku energetycznego organizmu, jaki jest potrzebny do trawienia pokarmów i podnoszenia temperatury ciała. Spośród wielu produktów spożywczych o silnym działaniu termogenicznym można wybrać te o niskiej zawartości węglowodanów i zastosować je w diecie ketogenicznej. Ponieważ najsilniejszym składnikiem termogenicznym jest białko, przyjęliśmy umowny podział diet na ketogeniczne, w których poziom energii pozyskanej z białka nie przekracza 30% i termo-ketogeniczne, w których białko dostarcza ponad 30% energii. W dietach termo-ketogenicznych nie zachodzi proces glukogenezy, tj. przekształcania się aminokwasów w glukozę, co zwykle oznaczałoby wyjście ze stanu ketozy.

Zmodyfikowaną dietę nazwaliśmy VLCTKD (Very Low-Calorie Thermo-Ketogenic Diet) i polecamy ją szczególnie osobom aktywnym fizycznie.

Połączenie ketogeniki z termogeniką przynosi nadspodziewanie korzystne rezultaty w postaci szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej i jedynie minimalnej utraty beztłuszczowej masy ciała, czyli tkanki mięśniowej. Zjawisko to da się łatwo wytłumaczyć, rozpisując całodobowy wydatek energetyczny organizmu ludzkiego, na który składają się:

  1. Podstawowa przemiana materii niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych organizmu
  2. Wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną 
  3. Termogeneza odpowiedzialna za zmiany temperatury ciała

Podczas przeprowadzania każdej diety odchudzającej powinno się dążyć do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego wszystkich tych trzech czynników, ograniczając jednocześnie kaloryczność pożywienia tak, aby doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego.

Można tego dokonać poprzez:

  1. Zwiększenie zapotrzebowania energetycznego dla podstawowej przemiany materii; jest najtrudniejsze, ponieważ przy ograniczaniu kaloryczności pożywienia organizm samoczynnie spowalnia tempo metabolizmu, w celu zabezpieczenia sobie na jak najdłuższy okres czasu rezerw energetycznych zawartych w tkance tłuszczowej. Analogicznie postępujemy w życiu: gdy nie jesteśmy pewni swej przyszłości, kontrolujemy nasze wydatki i staramy się oszczędzać. Organizm możemy jednak z powodzeniem „oszukać”, dostarczając mu większą ilość tłuszczów, i to nawet w dietach niskokalorycznych. Już sam fakt otrzymywania przez organizm trójglicerydów – podstawowej rezerwy energetycznej – znacząco przyspiesza metabolizm, co stanowi jeden z fenomenów diety ketogenicznej. Aktualnie nie są znane lepsze metody  zwiększenia wydatku energetycznego podstawowej przemiany materii.
  2. Zwiększenie wysiłku fizycznego jest wprost proporcjonalne do zwiększenia wydatku energetycznego. Podczas stosowania diety ketogenicznej ćwiczenia pomagają w likwidacji zapasów glikogenu (łatwo dostępnych rezerw energetycznych tworzących się w wątrobie i komórkach organizmu), a gdy go brak – już od pierwszych minut ćwiczeń prowadzą one do bardzo szybkiej redukcji głębszych rezerw energetycznych – tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia bardzo wspomagają proces odchudzania, ale także bez nich efekty odchudzania mogą być zaskakująco dobre.
  3. Termogenezę poposiłkową, będącą zespołem procesów fizjologicznych i metabolicznych, do których należą: trawienie, wchłanianie i transport składników pokarmowych oraz wytwarzanie ciepła i jego regulacja. W zależności od rodzaju składników posiłku, znacząco można wpływać na tempo trawienia oraz na niewielkie podwyższenie temperatury ciała. Większe wytwarzanie ciepła to większe wydatkowanie energii przez organizm i szybsze sięganie do rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej.

Reasumując: najskuteczniej i najszybciej można się odchudzić, łącząc niskokaloryczną dietę ketogeniczną ze składnikami spożywczymi o silnym efekcie termogenicznym, zwiększającym tempo metabolizmu i podnoszącym nieco temperaturę ciała.

Poniżej przedstawimy najbardziej przyspieszające spalanie tłuszczu tzw. naturalne termogeniki, które można zastosować w diecie ketogenicznej.

Najsilniejsze termogeniki stosowane w diecie ketogenicznej

Każdy produkt spożywczy powoduje określony efekt termogeniczny SDA (Specific Dynamic Action), dający się wyrazić w kilokaloriach, potrzebnych dodatkowo do jego całkowitego zmetabolizowania. Aby „spalić” 100 g węglowodanów, potrzebujemy średnio 30-50 kcal energii; w przypadku tłuszczów o długim łańcuchu węglowym potrzeba 20-25 kcal, a w przypadku białka aż 100-120 kcal. Z tego powodu we wszystkich dietach termo-ketogenicznych zwiększona została zawartość białka do wymaganego w UE minimum – 75 g. Większość produktów spożywczych zawiera w sobie różne proporcje węglowodanów, białka, tłuszczów oraz błonnika, ale na tej podstawie nie można obliczyć wartości SDA. Efekt ten może być potęgowany przez specyficzne oddziaływanie wybranych składników pożywienia na określone kanały energetyczne, zwane w chińskiej medycynie tradycyjnej (TCM) meridianami.

Termogeniki, które zastosowaliśmy w naszych dietach, to:

1. Miąższ kokosa – wysuszony i zmielony charakteryzuje się wspaniałym słodkim smakiem i pasuje niemalże do każdej potrawy. Zawiera on aż 65% tłuszczów, z czego 58% stanowi olej kokosowy, uważany za bardziej termogeniczny niż białko. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha węglowego, w tym tzw. tłuszcze MCT (Medium-Chain Triglycerides), które – w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów tłuszczów – jako jedyne metabolizowane są bezpośrednio w wątrobie. Spożycie oleju kokosowego powoduje natychmiastowy przypływ energii, wzrost temperatury ciała i bardzo efektywne przyspieszenie metabolizmu. Obok protein serwatkowych miąższ kokosa jest nieocenionym termogenikiem, a dzięki wysokiej zawartości błonnika (16%) świetnie sprawdza się w dietach ketogenicznych. Miąższ kokosa charakteryzuje się wysoką kalorycznością (prawie 700 kcal/100 g), ale jest wyjątkowo sycący, szczególnie w mieszankach z proteinami. 

2. Ziarno kakaowca zawiera ponad 50% tłuszczów, z czego 30% stanowią tropikalne tłuszcze nasycone, oraz 12% białka, 23% błonnika i zaledwie 6% węglowodanów. Kakaowiec wykazuje największą z wszystkich roślin zawartość teobrominy i wraz z obecną w nim kofeiną  działa na układ krążenia, przyspieszając metabolizm oraz powodując występowanie efektu termogenicznego. Nie należy przy tym mylić zmielonego ziarna kakaowca z kakao, które jest produktem pozbawionym tłuszczu i dlatego nie stosuje się go w dietach ketogenicznych.

aab07.jpg

3. Pod względem najlepszej przyswajalności białka nic nie dorówna proteinom serwatkowym lub roślinnym. Aby zmetabolizować 100 g protein, potrzeba aż 140 kcal energii, co stanowi 1/3 całkowitej kaloryczności produktu. W menu diety udział protein może być bardzo wysoki tylko w niskokalorycznych dietach ketogenicznych, ponieważ w dietach o wyższej kaloryczności białko serwatkowe lub roślinne będzie w połowie przetwarzane do postaci węglowodanów. Proteiny wywołują jeden z najsilniejszych efektów termogenicznych.

Warto też wykorzystać jogurty naturalne lub wegańskie, które są jednymi z najlepszych produktów dietetycznych ze względu na obecne w nim żywe mikroorganizmy – kultury bakterii – wspomagające trawienie i poprawiające przyswajalność obecnych w pożywieniu pozostałych składników odżywczych. Jogurty są niezbędnymi składnikami diety termo-ketogenicznej, pomimo stosunkowo wysokiej zawartości węglowodanów. Ich efekt termogeniczny jest  potęgowany dzięki obecności zawartego w nich białka oraz szczepów bakterii Lactobacillus.

W internetowych materiałach poświęconych naturalnym termogenikom wymienia się przeszło 50 produktów, w tym ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce szczególnie bogate w witaminę C, zielone warzywa, mięso, nabiał, ryby i owoce morza. Podczas komponowania diety musieliśmy niektóre z nich wykluczyć, ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów, bądź jako nie nadające się do przyrządzania mieszanek typu „instant”. Te same źródła podają, że przy zrównoważonym menu około 10% kaloryczności wydatkowane jest na potrzeby termogenezy. W przypadku specjalnie dobranych składników dających najwyższy efekt termogeniczny można w przybliżeniu założyć,  że wartość ta wzrasta do 20-25%. W przypadku niskokalorycznej diety termo-ketogenicznej o kaloryczności 900 kcal/dzień 22,5% stanowi 200 kcal, które zjadamy, ale je w tym samym czasie spalamy w ramach efektu termogenicznego i skutecznie dostarczamy 700 kcal dziennie. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu wynosi 2700 kcal, to pozostałe 2000 kcal dziennego deficytu energetycznego pokrywamy rozpadem własnej tkanki tłuszczowej. Przy pomocy ćwiczeń możemy powstały deficyt zwiększyć o dalsze 500 kcal.

Cykliczność stosowania diet islaverde®

Osobom zmagającym się od lat z nadwagą i otyłością, proponujemy cykliczne stosowanie diet islaverde®.

Dieta cykliczna, w naszym przypadku powtarzana okresowo co 2-4 miesiące, może wydać się trudna do zaakceptowania. Gdyby jednak przyjrzeć się uważniej wielu powtarzającym się czynnościom, traktowanym przez nas jako oczywiste i niezbędne, takim jak: okresowa suplementacja składnikami odżywczymi, wizyty w klubach fitness lub na siłowniach, zabiegi medycyny estetycznej, czy wizyty u fryzjera bądź kosmetyczki, to co stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do nich krótkotrwałą i efektywną cykliczną dietę odchudzającą? Po prostu rozszerzmy nasz pakiet „Health & Beauty” o jeszcze jeden zabieg.

Przekonamy Państwa, jak wiele korzyści dla zdrowia i urody przynosi okresowe wejście w stan ketozy, tj. w stan, w którym organizm będzie czerpał energię z rozkładu własnej tkanki tłuszczowej i któremu towarzyszy mniejsze odczuwanie uczucia głodu. Jest to jednocześnie najskuteczniejsza metoda okresowego oczyszczania organizmu z toksyn, które mają m.in. wpływ na przedwczesne starzenie się organizmu i powstawanie wielu chorób degeneracyjnych.

Poniżej przedstawiamy w formie graficznej porównanie diet o obniżonej kaloryczności oraz Cyklicznych Diet Ketogenicznych Islaverde®.


napoje z dodatkiem imbiru wspierające odporność ogranizmu

zawrty w nich imbir ma działanie m.in.
antywirusowe
antybakteryjne
przeciwutleniające
antynowotworowe
przeciwpasożytnicze
przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwwymiotne

27,50
PLN

ANTY

WIRUSOWE

SOKI

antywirusowe soki z imbirem