DIETY IF (INTERMITTENT FASTING)

Dieta IF, zwana także „postem przerywanym” to zalecany przez ekspertów w dziedzinie żywienia i dietetyki nowy i łatwy do zastosowaniu sposób na stałą utratę wagi lub jej kontrolę.

W diecie tej występują 2 fazy: faza okna żywieniowego, podczas której spożywamy pełnokaloryczne posiłki oraz faza postu lub stosowania bardzo niskokalorycznej diety ketogenicznej VLCKD.

W zależności od swoich predyspozycji, można wybrać jeden z trzech wariantów diety IF:

dieta IF everyday 8/16

W tym wariancie czas spożywania posiłków ograniczony jest do 8 godzin w godzinach popołudniowych, optymalnie od 1200 do 2000, a przez pozostałe 16 godzin należy się jedynie nawadniać, popijając wodę, bezcukrowe napoje izotoniczne, herbatę (najlepiej zieloną) lub kawę. Osobom, które rano i przed południem będą odczuwały dyskomfort z powodu braku posiłku, polecamy spożycie wysokoenergetycznej ketogenicznej kawy kuloodpornej islaverde®, oferowanej przez nas pod nazwą Extreme Energy Coffee (ExC).

dieta IF everyweek 5/2

To post przerywany, znany także jako dieta dr-a Mosley’a 5/2. W tym wariancie przez 5 dni tygodnia spożywa się posiłki pełnokaloryczne, natomiast przez kolejne 2 dni stosuje się dietę VLCKD o wartości energetycznej 600 kcal/dzień. Tego typu 2-dniową dietę oferujemy w naszym sklepie w dziale DIETY OKRESOWE.

dieta IF everymonth 26/4

To program, w którym można zastosować klasyczną, 4-dniową cykliczną bardzo niskokaloryczną ketogeniczną dietę SMART KETOSIS z serii islaverde®. Najpierw przez kolejne 26 dni w miesiącu spożywa się posiłki pełnokaloryczne, natomiast w ciągu pozostałych 4 dni przeprowadza się dietę SMART KETOSIS o wartości energetycznej 800 kcal/dzień. Osobom o większej nadwadze zamiast diety SMART polecamy 5-dniową dietę QUICK KETOSIS, do stosowania w systemie IF 25/5.

Organizm ludzki jest doskonale przystosowany do poszczenia. Nasze zapasy tkanki tłuszczowej pozwalają na przeżycie 60-90 dni bez pożywienia, jeśli tylko uzupełniamy zapasy bezkalorycznych płynów. Taka rezerwa energetyczna została ukształtowana w prehistorii, gdy człowiek mierzył się z sezonową niedostępnością pożywienia. Dziś na temat kilkunastogodzinnych głodówek lub bardzo niskokalorycznego sposobu odżywania się wiemy znacznie więcej, ponieważ diety IF przetestowane zostały przez liczne ośrodki naukowe na dużych grupach ludzi.

Badania te potwierdziły, że diety te mogą przynosić wielorakie korzyści dla zdrowia. Działają one bowiem nie tylko prewencyjnie, lecz także terapeutycznie na takie schorzenia, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, choroby neurodegradacyjne mózgu i układu krążenia oraz na nowotwory.


post-przerywany-1.webp


W dietach IF długość trwania „okien żywieniowych” jest bardzo zróżnicowana i może wynosić 16 godzin, 5 dni lub od 25 do 26 dni. Pomimo, że diety IF zostały zakwalifikowane do tej samej grupy, to ich działanie znacząco się od siebie różni. Celem diety 8/16 jest cykliczna redukcja glikogenu (glukozowej rezerwy energetycznej) i zmiana metabolizmu z glukozowego na ketonowy w ciągu zaledwie 16 godzin.

Pozwala to na codzienne niewielkie spalanie tkanki tłuszczowej. 8-godzinne okno żywieniowe odbudowuje częściowo zapasy glikogenu, ale nigdy nie dopuści do zakwaszenia organizmu, jak to może mieć miejsce, gdy (w sposób niekontrolowany) pozostajemy w ketozie przez kilka miesięcy. Dlatego dietę IF 8/16 można stosować bez ograniczeń czasowych i dodatkowych interwencji żywieniowych.

Podobnie działa dieta 5/2 dr-a Mosley’a. Oprócz oczyszczania organizmu, podczas jej 2 dni postu skutecznie likwidowany jest zapas glikogenu, odbudowywanego następnie przez kolejne 5 dni. Im wolniej odtwarzane są rezerwy glikogenu (np. przy stosowaniu diety śródziemnomorskiej), tym lepsze są efekty odchudzania.

Nowym podejściem do diet IF jest dieta Islaverde® 26/4 lub – dla osób z większą nadwagą – dieta 25/5, wypróbowana przez naszych Klientów. Dla stopniowej utraty wagi decydowali się oni stosować cyklicznie 1 raz w miesiącu 4-dniowa dietę SMART (polecaną szczególnie przez panie) lub 5-dniową dietę QUICK (częściej stosowaną przez panów). Okazało się, że jedynym problemem, jaki się przy tym pojawiał, było podjęcie decyzji o rozpoczęciu diety.


post-przerywany-3.webp


Niezależnie od wyboru rodzaju diety IF warto wiedzieć, że dla osiągnięcia satysfakcjonującej utraty masy ciała, podczas odżywiania pełnokalorycznego niezbędna jest redukcja do minimum lub wręcz wykluczenie z diety węglowodanów wysoko glikemicznych, a także skrobi. Na szczęście istnieje wiele diet pełnokalorycznych, spełniających to zalecenie. Spośród nich polecalibyśmy Państwu szczególnie korzystną dla zdrowia dietę śródziemnomorską oraz spokrewnioną z nią quasi-ketogeniczną hiszpańską ketogeniczną dietę śródziemnomorską.