Sport i rekreacja – Diety ketogeniczne dla osób z nadwagą uprawiających sport

Tkankę tłuszczową spalamy najefektywniej podczas wysiłku fizycznego, będąc w stanie ketozy. Czyżby była to nowa recepta na redukcję tkanki tłuszczowej dla sportowców-amatorów, którzy narzekają na tzw. efekt trenujesz-tyjesz (ang. train-gain)?

W ostatnich latach, w Internecie pojawiły się informacje, porady i wyniki badań przeprowadzonych na osobach, które zdecydowały się biegać w trakcie stosowania diety ketogenicznej. Okazuje się, że wyniki czasowe biegów ketogenicznych były nieomal identyczne, jak rezultaty osiągane przy pełnej podaży węglowodanów, aczkolwiek z jedną, podstawową różnicą: eksperymentujący z nową dietą zawodnicy tracili podczas biegu znacznie większą masę ciała i była to głównie tkanka tłuszczowa.

Zjawisko to w pełni odpowiada wnioskom zawartym w publikacji zamieszczonej w 2014 roku, w czasopiśmie Journal of The American College of Nutrition. W badaniach przeprowadzonych na dwóch grupach kobiet i mężczyzn porównano szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Pierwsza grupa była na diecie niskotłuszczowej, natomiast druga na niskowęglowodanowej. Obydwie diety wspomagano codziennymi ćwiczeniami średniowysiłkowymi. W rezultacie, grupa osób stosująca dietę ketogeniczną utraciła znacznie większą ilość tkanki tłuszczowej, niż grupa osób pozostających na diecie nisko- tłuszczowej.

Czyżby była to nowa recepta dla tych biegaczy-amatorów, którzy narzekają na efekt zwany „train-gain” (ang.: trenujesz-tyjesz)? Z pewnością najlepiej byłoby to sprawdzić samemu. Jednakże przejście na pełną, regularną dietę ketogeniczną wymaga sporej wiedzy i poświęcenia czasu na przyrządzanie posiłków, a przy nawet niewielkich błędach popełnionych podczas komponowania menu, czas wejścia w stan ketozy może wydłużyć się do siedmiu, a nawet więcej dni.

Efektywne spalanie tłuszczu w stanie ketozy

Człowiek regularnie spożywający urozmaicone posiłki utrzymuje w wątrobie i mięśniach około 500 gramów glikogenu – formy glukozy, otrzymywanej w wyniku trawienia węglowodanów. 500 gramów glikogenu ma wartość energetyczną 2000 kcal i stanowi dla organizmu pierwszą do spalenia i najszybciej dostępną rezerwę energetyczną. Aby sobie uzmysłowić, na jak długo taka rezerwa wystarcza, warto wiedzieć, że do przebiegnięcia maratonu (42 km) potrzeba 2500 kcal, czyli cały zapas glikogenu plus jeden baton.

Dopiero, gdy wyczerpią się rezerwy glikogenu (czyli po ok. 32 km biegu), organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową w celu pokrycia swych niedoborów energetycznych. Oczywiście dla większości odchudzających się osób cel ten jest nieosiągalny. Istnieje jednak pewien sposób, aby temu zaradzić.

Jak może pomóc dieta ketogeniczna?

W dietach ketogenicznych, w których praktycznie wyklucza się węglowodany, następuje moment, gdy organizm zaczyna czerpać energię z rozkładu własnej tkanki tłuszczowej. Następuje on właśnie wtedy, gdy wyczerpią się zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach, a poziom cukru w krwi zbliży się do zera. Stosując niskokaloryczną dietę ketogeniczną islaverde® stan ten – zwany metabolicznym stanem ketozy – osiąga się już w drugim lub trzecim dniu od momentu rozpoczęcia diety.

Gdy jest się w stanie ketozy (bez grama glikogenu w organizmie), to już nawet 15-minutowe, nie wymagające szczególnego wysiłku ćwiczenie spowoduje, że od pierwszej minuty zacznie się szybciej spalać tkankę tłuszczową, w ilościach wprost proporcjonalnych do intensywności wydatkowanego wysiłku. Takich efektów nie zagwarantują diety, w których stosuje się ograniczoną ilość węglowodanów, ponieważ organizm zawsze w pierwszej kolejności odbudowuje swoje rezerwy glikogenu.

Specjalnie dla osób uprawiających sport (bieganie, jazda na rowerze, tenis, squash, ćwiczenia na siłowni), mających jednocześnie problem z pozbyciem się nadwagi, przygotowaliśmy 8- i 6-dniowe zestawy: dietę ADVANCED dedykowaną aktywnym kobietom i mężczyznom oraz dietę FIT dla sportowców. Zapewniają one szybkie wejście w stan ketozy i mają kaloryczność powyżej 800 kcal/dzień (ADVANCED) oraz powyżej 900 kcal/dzień (FIT). Kuracja jest niskokaloryczna i stosujące ją osoby powinny obniżyć intensywność treningu. Najlepszy efekt zapewnią mało i średnio wysiłkowe ćwiczenia, najlepiej codziennie wykonywane. Warto to sprawdzić.