Długowieczność – Aktywacja autofagii

Najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu energii, redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę koncentracji, zmniejszenie ryzyka występowania chorób oraz ogólną poprawę zdrowia jest aktywacja procesu biologicznego zwanego autofagią. Jest to proces, w którym organizm dokonuje eliminacji starych, uszkodzonych lub występujących w nadmiarze komórek, aby w ich miejsce tworzyć – przy udziale komórek macierzystych – nowe, zdrowe komórki.

Proces autofagii skutecznie aktywuje bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna prowadzona przez kilka dni i wspierana zwiększoną aktywnością fizyczną. Podejmowany wysiłek należy kontrolować i nie powinien on przekraczać 60-70% HRmax, tj. tętna maksymalnego, określanego w zależności od wieku i płci. Taką aktywację autofagii najlepiej jest stosować kilka razy w roku.

Proces autofagii wydaje się być bardzo skomplikowany, ale spróbujemy go wyjaśnić w przystępny sposób. Główną siłą napędową autofagii jest metaboliczny stres komórkowy, wynikający z niedoboru składników odżywczych, których nie może dostarczyć organizmowi niskokaloryczna dieta ketogeniczna, szczególnie w warunkach intensyfikacji wysiłku fizycznego. Ponieważ organizm nieustannie poszukuje równowagi fizjologicznej w celu przetrwania, stres komórkowy wywołuje określone zmiany. Komórki tworzą membrany, które wyłapują ich martwe, chore lub zużyte elementy, trawią je, po czym wykorzystują powstałą w ten sposób energię do tworzenia ich nowych, zdrowych elementów.

Aktywacja autofagii z reguły łagodzi istniejące stany zapalne, prowadzi do eliminacji komórek nowotworowych i komórek zainfekowanych nieaktywnymi wirusami, a także zapobiega dysfunkcjom metabolicznym, jakimi są otyłość i cukrzyca. Detoksykacja działa spowalniająco na naturalny proces starzenia się tkanek organizmu. Aby aktywować autofagię, trzeba stłumić produkcję insuliny, ograniczając spożycie węglowodanów do minimum, ale także ograniczyć ilość spożywanego białka. Białko w procesie glukoneogenezy może zablokować produkcję ketonów. Brak insuliny powoduje aktywowanie enzymu, który odgrywa kluczową rolę w homeostazie energii komórkowej (równowagi fizjologicznej organizmu), niezbędnej do prawidłowego metabolizmu, transportu i spalania lipidów, w tym najważniejszych kwasów tłuszczowych. Jeżeli jednak nie obniżymy dostatecznie poziomu insuliny i nie ograniczymy specjalnego szlaku metabolicznego, związanego z regulacją tkanek rosnących w organizmie, to taki efekt zmniejszy wspomniany wcześniej stres komórkowy niezbędny do aktywacji autofagii.

Oprócz wrodzonego programu naturalnego recyklingu, na długowieczność ludzkiego organizmu wpływa zwiększenie produkcji jego czołowego antyutleniacza – glutationu. Wiadomo już, że dieta ketogeniczna działa bezpośrednio na podwyższenie poziomu glutationu. Ten obecny w każdej komórce ludzkiego ciała super-komponent niezbędny jest dla prawidłowej detoksykacji i działania przeciwutleniającego, które chroni organizm przed starzeniem się i rozwojem poważnych schorzeń..

Naukowcy zalecają dodatkowo jako sprzyjające aktywacji autofagii: spożywanie ziół, korzystanie z sauny i dbałość o regularny, regenerujący 7-8-godzinny sen. Spośród ziół szczególnie cenione są imbir i kurkuma, jako skuteczne naturalne środki przeciwzapalne. Imbir i kurkuma stanowią główny składnik naszych shotów imbirowych.