TERAPEUTYCZNE WŁAŁCIWOŁCI DIET KETOGENICZNYCH

Druga połowa XX wieku przyniosła lawinowy wzrost zapadalności na choroby wywołane zmianą nawyków żywieniowych. Otyłość, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, krążenia, mózgu (Alzheimer, Parkinson) oraz nowotwory mają to samo podłoże: za wysoką podaż glukozy

W latach 60-tych do coraz popularniejszej żywności wysoko przetworzonej zaczęto masowo dodawać tani syrop glukozowo-fruktozowy, nadający posiłkom słodkawy smak. Spowodowało to postępujące sukcesywnie uzależnienie ludzi od cukru. Udział wysoko glikemicznych węglowodanów w dietach Amerykanów i Europejczyków wzrósł do nieakceptowalnej przez organizm człowieka wartości powyżej 60%.

Zgubny wpływ złych nawyków żywieniowych

 

dieta-ketogeniczna-korzysci-1.webp

Konsekwencją zmiany nawyków żywieniowych był najszybszy w dziejach ludzkości wzrost zachorowań na nowe choroby cywilizacyjne: otyłość i nadwagę. Łwiatowa Organizacja Zdrowia WHO określiła je jako najbardziej zagrażające zdrowiu i obejmujące dziś ponad 50% społeczeństw krajów rozwiniętych.

Zapadalność na inne choroby, w większości powiązane z otyłością i nadwagą, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i układu krążenia, choroby mózgu (choroby Alzheimera i Parkinsona) oraz nowotwory, mają to samo podłoże: zbyt wysoką konsumpcję cukru. Zawarty jest on m.in. w dosładzanych napojach, białym pieczywie, ciastach oraz w wysoko przetworzonej żywności.

W taki oto sposób przemysł spożywczy stworzył raj dla przemysłu farmaceutycznego i rynku usług medycznych. Ukryto podstawową prawdę: jeśli przyczyną choroby jest niewłaściwa dieta, to najlepszym lekarstwem jest jej zmiana na właściwą. Jeżeli przyczyną dolegliwości są węglowodany, to najlepiej jest ograniczyć ich spożycie.

Jaką różnicę robi dieta ketogeniczna?

 

dieta-ketogeniczna-korzysci-2.webp

W diecie ketogenicznej z węglowodanów pozyskuje się zaledwie 5% energii (w dietach niskokalorycznych do 15%), a poziom ten w innych dietach nie powinien przekroczyć 40%. Na przykład w diecie śródziemnomorskiej węglowodany pochodzą głównie z owoców, warzyw i pieczywa pełnoziarnistego, czyli produktów nisko glikemicznych bogatych w błonnik.

Jednak najszybsze efekty terapeutyczne przyniesie dieta ketogeniczna lub jej odmiany stosowane cyklicznie. W przypadku krótkich bardzo niskokalorycznych diet islaverde® głównym celem jest skuteczne obniżenie wagi, ale także pobudzanie zainteresowania zagadnieniami ketogeniki u osób odchudzających się. Zapoznawanie się z wiedzą fachową pozwoli im, po ukończeniu diety, bardziej krytycznie spojrzeć na dotychczasowe nawyki żywieniowe, bądź na kontynuację pełnokalorycznej keto-diety w celach terapeutycznych.

Dieta ketogeniczna a diety wysokobiałkowe

Na naszej stronie będziemy sukcesywnie zamieszczać informacje o korzyściach zdrowotnych wynikających ze stosowania diet ketogenicznych, często mylonych z dietami wysokobiałkowymi. Te ostatnie nie spełniają założeń ketogeniki, ponieważ spożywanie dużych ilości białka prowadzi do przekształcenia go w glukozę (podczas procesu zwanego glukoneogenezą). Obecność tego cukru uniemożliwia wejście organizmu w stan ketozy.