PROGRAMY ZARZĄDZANIA WAGĄ PO UKOŃCZENIU DIETY VLCKD

Po ukończeniu diety VLCKD i powrocie do poprzednich nawyków żywieniowych, po kilku tygodniach lub miesiącach możemy ponownie przytyć i wrócić do wagi sprzed diety. Poniżej przedstawiamy skuteczne programy zarządzania wagą, mające na celu jej utrzymanie bądź dalszą redukcję.

Wiele osób zdecyduje się na kontynuację pełnokalorycznej diety ketogenicznej SKD (Standard Ketogenic Diet), co zapewni systematyczne spalanie tkanki tłuszczowej. W Internecie można znaleźć dziesiątki stron poświęconych zasadom przeprowadzania diety SKD, wraz z przepisami, propozycjami menu i listami najbardziej wskazanych produktów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dietę SKD można stosować bezpiecznie tylko przez 8-12 tygodni, aby nie dopuścić do zakwaszenia organizmu.

Regularna dieta ketogeniczna może sprawiać trudności przy przyrządzaniu posiłków, a nawet stać się prawdziwym wyzwaniem dla osób kulinarnie mniej doświadczonych oraz nie dysponujących odpowiednią ilością czasu. Dla nich doskonałym rozwiązaniem będzie zalecana przez ekspertów w dziedzinie żywienia i dietetyki strategia żywieniowa zwana postem przerywanym (Intermittent Fasting, IF), polegająca na ograniczeniu czasu spożywania posiłków do ok. 8 godzin dziennie i nie wymagająca ciągłego angażowania się w prace kuchenne. Kawa kuloodporna z rana oraz posiłki w godzinach popołudniowych zapewnią optymalną kontrolę masy ciała.

Osobom odczuwającym brak węglowodanów w menu (szczególnie odradzamy te o wysokim indeksie glikemicznym), polecamy cykliczne diety IF: IF everyweek 5/2, znana także jako dieta doktora Mosley’a lub IF everymonth 26/4, w której przez 4 dni w miesiącu stosuje się dietę SMART KETOSIS o dziennej wartości energetycznej 800 kcal. Z diety IF 26/4 będą szczególnie zadowolone panie z niewielką lub średnią nadwagą.

Więcej informacji na temat diet IF można znaleźć na tej stronie, a na temat cyklicznych diet CKD i TKD dla sportowców tutaj. Wszystkie diety quasi-ketogeniczne to diety oczyszczające i można je stosować bez ograniczeń czasowych, oczywiście kontrolując reakcje swego organizmu.

dieta-vlckd-1.webp

Jeżeli zdecydują się Państwo na wyjście ze stanu ketozy, to spośród wielu przeróżnych diet nie-ketogenicznych najbardziej godne polecenia byłyby: dieta śródziemnomorska (Mediterranean Diet) lub spokrewniona z nią hiszpańska ketogeniczna dieta śródziemnomorska (Spanish Ketogenic Mediterranean Diet). Diety te są szczególnie korzystne dla zdrowia, sprzyjają długowieczności i można je kontynuować przez całe życie. Ich prozdrowotne działanie wesprze jeszcze bardziej spożywanie żywności bio-certyfikowanej.

SKD (Standard Ketogenic Diet)

Dieta ketogeniczna o wartości energetycznej większej niż 1500 kcal/dzień, z 70% udziałem tłuszczów, 25% białka i 5% węglowodanów. SKD zapewnia dalszą utratę wagi i można ją stosować przez kilka tygodni; w dłuższym okresie czasu należy przejść na dietę CKD.

CKD (Cyclic Ketogenic Diet)

Cykliczna dieta ketogeniczna polega na stosowaniu przez 6 dni diety SKD, a w 7 dniu należy „doładować” organizm węglowodanami. Sportowcom wyczynowym zaleca się spożywanie węglowodanów przez 2 dni w tygodniu, w celu zwiększenia intensywności treningów wysokowysiłkowych.

TKD (Targeted Ketogenic Diet)

Jest regularną dietą SKD z jednym dodatkowym posiłkiem wysoko węglowodanowym, który należy spożyć na 30-60 min przed treningiem wysiłkowym; dieta ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób uprawiających wysiłkowe dyscypliny sportu.

IF everyday 8/16

8-godzinne „okno żywieniowe” limituje czas przyjmowania posiłków pełnokalorycznych w godz. 1200-2000; przez pozostałe 16 godzin dopuszczone jest tylko nawadnianie organizmu wodą i niesłodzonymi napojami: herbatą, kawą lub kawą kuloodporną ExC.

IF everyweek 5/2

Dieta ta jest bardziej znana jako dieta dr-a Mosley’a; przez pierwsze 5 dni spożywa się pełnokaloryczne posiłki, najlepiej stosując którąś z diet z III kolumny, a przez kolejne 2 dni należy stosować diety BASIC (na 3 tygodnie trwania diety) lub OPTIMAL (na 5 tygodni).

IF everymonth 26/4

Jest to typowa dieta cykliczna; przez 26 dni należy stosować dietę pełnokaloryczną (najlepiej śródziemnomorską), a przez 4 dni dietę BASIC lub zalecaną osobom o większej nadwadze dietę QUICK, obie o kaloryczności ok. 600 kcal/dzień; dieta ta działa także oczyszczająco na organizm.

Dieta Łródziemnomorska

Dieta Łródziemnomorska opiera się na świeżych owocach, warzywach, rybach, orzechach, oliwie z oliwek, produktach pełnoziarnistych, nasionach i roślinach strączkowych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania czerwonego mięsa; dozwolone jest czerwone wino.

Hiszpańska ketogeniczna dieta śródziemnomorska

Hiszpańska ketogeniczna dieta śródziemnomorska bazuje na diecie śródziemnomorskiej, jednak ogranicza spożywanie produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, przy zalecanym wyższym spożyciu oliwy z oliwek i zwiększenia ilości posiłków zawierających ryby i owoce morza.

Dieta długowieczności

Już w 2035 r. najdłużej żyjącymi ludźmi będą Hiszpanie, detronizując Japończyków, a to wszystko dzięki stosowaniu diety SKMD (Spanish Ketogenic Mediterranean Diet), wzbogaconej o olej kokosowy